Yellow Dog Project Czyli Co Oznacza Żółta Wstążka u Psa?

buldog francuski

Buldog francuski w żółtej wstążce wł. hod. Eskarabahos

Żółta wstążka u psa, przypięta do smyczy lub obroży, nie jest wcale elementem ozdobnym zwierzaka. Coraz bardziej popularna moda zawitała też do Polski, by wdrażać Yellow Dog Project, czyli akcję, która powstała w odpowiedzi na potrzeby naszych czworonogów. W związku z tym, że jest to nadal słabo rozpoznawalny element psiej garderoby, który niesie ważne informacje dla przechodniów, czy chętnych do okazywania uczuć naszemu pupilowi, warto go opisać.

Kampania, która stawia sobie za cel zapewnienie bezpieczeństwa naszemu psu lub kotu, jest w Polsce znana niewielu właścicielom psów, nie mówiąc już o osobach, które z pupilami nie mają na co dzień kontaktu.
Kokarda, tasiemka, sznureczek czy żółta wstążka nie pełnią funkcji zdobniczej. Zadaniem tego koloru, widocznego z daleka, jest niesienie informacji, czytelnych z założenia dla wszystkich.
Żółty kolor to znak ostrzegawczy, informujący o tym, że nasz pies lub kot potrzebuje więcej swojej własnej przestrzeni. Yellow Dog Project niesie pomoc tym zwierzętom, które jej potrzebują, a chodzi przede wszystkim o to, by pomóc w rozpoznawaniu psich potrzeb związanych z koniecznością ograniczenia bodźców zewnętrznych.
Za pomocą żółtego koloru komunikujemy innym, że nasz pupil, z różnych powodów, nie jest gotowy na kontakt, przywitanie i zabawę.
Ważne, że nie jest to informacja zarezerwowana tylko dla tych psów, które są agresywne, niestabilne, nowo zakupione. W życiu codziennym, szczególnie w mieście, występuje wiele sytuacji, w których taka forma sygnalizacji jest wręcz zbawienna. Wbrew powszechnej opinii o potrzebie korzystania z żółtej wstążki , potrzebują jej szczególnie często właściciele malutkich, słodkich i przyjaźnie wyglądających piesków.

Żółte wstążki to informacja o tym, że:

  • pies jest w trakcie szkolenia i nie chcemy, by był rozpraszany
  • pies jest chory, w trakcie leczenia lub rekonwalescencji, a dodatkowy kontakt może przysporzyć mu bólu lub cierpienia
  • pies jest już staruszkiem i wymaga spokoju
  • pies pochodzi z interwencji i jest krótko w nowym domu, obarczony traumatycznymi przeżyciami i zalękniony
  • suczka ma cieczkę
  • pies jest agresywny wobec ludzi i zwierząt.

Żółta wstążka !

  • NIE sprawia, że możesz unikać treningu z psem
  • NIE powoduje, że  masz odczuwać poczucie winy z powodu niewłaściwie prowadzonego psa
  • NIE jest wymówką przed poczuciem odpowiedzialności za zwierzę!

Założeniem projektu jest jasny przekaz, pozbawiony kłamstwa, wiarygodny. Nie służy temu, by właściciel, który nie radzi sobie z psem czuł się bezkarny i tkwił w poczuciu, że z psem nie musi pracować, nie być za niego odpowiedzialnym.

Żółta wstążka nie jest dla właścicieli – cwaniaków!

Każdy przewodnik psa powinien mieć zwierzę, za które odpowiada i o które troszczy się, również pracując nad niechcianymi zachowaniami czworonoga. Żółta wstążka nie zwalnia z odpowiedzialności za psa i jego zachowanie.

Żółta wstążka to również nie powód do wstydu. Wręcz przeciwnie! To powód do dumy!

Tylko ten opiekun, który w sposób przemyślany, konsekwentny pracuje z psem, odpowiednio zaspokaja jego potrzeby. Znak ostrzegawczy zatem u Twego psa świadczy o Twoim rozsądnym podejściu do zwierzaka.

Zatem – promujmy wstążki i używajmy ich, a im więcej nas będzie, tym świadomość w społeczeństwie też będzie większa.

Eskarabahos