Czy warto myć zęby swojemu psu?

pies

Aby zęby Twojego pupila były zdrowe, konieczna jest Twoja pomoc w utrzymaniu ich w należytym stanie. Zdrowe, białe zęby są oznaką zadbanego czworonoga i jego dobrej kondycji. Czyszczenie zębów nie wymaga takiej częstotliwości, jak u ludzi. Jeśli z kolei chodzi o dokładność w pielęgnacji jest wiele propozycji, z których może skorzystać każdy właściciel.

1. Jak czyścić zęby pupilowi?

Pies, bo o nim najczęściej mowa, musi być przyzwyczajany do tego typu zabiegów jak najwcześniej. Nie będą wtedy kojarzyły mu się z zabiegiem nieprzyjemnym, stresującym. Potrzebujesz cierpliwości i konsekwencji oraz koniecznie smakołyki, które wspomogą ten proces. Powoli naucz zwierzaka, by pozwolił sobie na dotykanie jego zębów, żeby nie czuł się nerwowo. Nie śpiesz się i rozłóż trening na kilka tygodni. Każdy element czyszczenia wykonuj powoli, nie oszczędzaj na pochwałach ani nagrodach. Im bardziej spokojny będzie nastrój i bardziej będziesz zrelaksowany, tym bardziej zrelaksowany będzie twój czworonożny przyjaciel.

2. Komenda

Aby twój zwierzak wiedział, czego się spodziewać, powinieneś nauczyć go reagowania na określone polecenie np. „zęby”, „otwórz”, „pasta”.

pies

3. Kontrola

Na początku czworonóg musi przyzwyczaić się tylko do dotykania pyska i otwierania go. Wypowiedz zawsze przy tym polecenie, a następnie lekko podnieś fafle. Następnie nagródź i daj smakołyk, jeśli choć na chwilę pies pozwoli sobie na tę czynność. Możesz powtórzyć to ćwiczenie kilka razy dziennie. Po kilku dniach możesz pójść krok dalej, Wypowiedz polecenie jeszcze raz i otwórz trochę szczękę, dotknij zęba palcem lub włóż palec do mordki. Wykonuj tę czynność krótko, ale nie energicznie i nie nerwowo. Znowu stosuj pochwały i nagrody. Wykonuj to ćwiczenie również przez kilka tygodni, trenuj małymi krokami, aż Twój pies pozwoli łatwo zajrzeć do pyska, a może nawet dotknąć zębów. Ważne jest, abyś był bardzo cierpliwy.

Jeśli twój czworonożny przyjaciel w ogóle nie toleruje tej formy, czuje się nieswojo, nie zmuszaj go. W takim przypadku istnieją alternatywne środki do mycia zębów.

4. Pasta i szczoteczka do zębów

Gdy pies pozwala zajrzeć do pyska, możesz przyzwyczaić go do pasty i szczoteczki do zębów dla psów. Nie myj zębów psich „ludzkimi” preparatami!Najpierw nałóż odrobinę pasty na palec i pozwól psu powąchać, a nawet polizać, by poznał smak. Powtórz tę czynność przez kilka dni. Następnie nałóż pastę na palec i wydaj polecenie kontroli zębów. Teraz możesz delikatnie wcierać pastę do zębów palcami. W ten sposób przyzwyczaisz swojego czworonożnego przyjaciela do ruchu szczoteczki do zębów. Powinieneś powtarzać ten krok częściej, aby Twój pies się do niego przyzwyczaił.

Przyzwyczajając do pasty do zębów, zawsze pamiętaj o smakołykach i pochwałach. Jeśli pasta do zębów i kontrola zębów nie stanowią już problemu, pies musi tylko przyzwyczaić się do szczoteczki. W tym celu weź zwilżoną szczoteczkę do zębów i nałóż na nią odrobinę pasty do zębów. Pozwól psu powąchać i w razie potrzeby polizać pastę do zębów. Następnie wydaj polecenie i wykonaj zabieg szczoteczką do zębów. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku i szczotkuj tylko przednie kły za pierwszym razem. Pochwała i smakołyki dla twojego futrzanego nosa na zakończenie oczywiście.

5. Czyszczenie

W ciągu następnych kilku tygodni możesz zacząć myć wszystkie zęby. Po przyzwyczajeniu się do kłów, zacznij od tylnych zębów, ale tylko tak daleko, na ile pozwala twój pies. Przednie, małe siekacze powinieneś omijać, ponieważ to dość niewygodne dla niektórych psów. Ważne jest, aby zawsze dawać czworonożnemu przyjacielowi czas i nie zmuszać go do niczego.

zęby psa

6. Alternatywy

Jeśli na przykład twój pies ma problemy ze szczoteczką, użyj nasadki na palec tzw. łódeczki. Możesz też zastosować żel do zębów, który po prostu nakłada się na zęby bez konieczności ich szczotkowania. Jeśli i to nie jest możliwe do zastosowania, wypróbuj zabawki do żucia , kości do żucia lub piłki do pielęgnacji zębów. W sklepach zoologicznych są dostępne różne naturalne suplementy diety, które zostały zaprojektowane w celu skutecznego usuwania płytki nazębnej. Można również zakupić płyny do płukania jamy ustnej przeznaczone specjalnie dla psów, które można rozpylić w jamie ustnej lub dodać do wody pitnej.

Innymi sposobami są: żele do pielęgnacji zębów, kije do żucia, kości i skóry bawołów, groszek, świeża marchewka, jabłko, zabawki do żucia, takie jak KONG, liny do żucia lub piłki do pielęgnacji zębów, patyczki dentystyczne, karma specjalistyczna.

Dzięki różnym opcjom, każdy opiekun psa może znaleźć swój własny, ale skuteczny sposób na to, by pies mógł długo cieszyć się zdrowymi zębami.