4 propozycje smyczy. Jaką smycz wybrać?

doberman

Smycz jest przedłużeniem ręki przewodnika. Oprócz tego, że trzyma psa na uwięzi, również pełni inne zadania, chociażby ułatwia komunikację z psem.

Aby współpraca z czworonogiem układała się i pies oraz właściciel czuli się bezpiecznie, konieczny jest przemyślany jej zakup. Jaką wybrać? Do czego smycz będzie służyła? Czy będzie używana w mieście, czy w terenie? Czy podczas ćwiczeń, czy tylko w celu przemieszczania się? Czy będzie przeznaczona dla silnego psa, czy małej kruszynki? Od tego, jakiej udzielimy odpowiedzi, będzie zależał nasz wybór smyczy, spośród wielu proponowanych w sklepach rozwiązań. 

Aby ułatwić zadanie, jakim jest zakup odpowiedniego produktu, oto niewielka pomoc:

1. Smycz typu Flexi

Smycze Flexi są tak wykonane, aby pies mógł swobodnie chodzić po terenie, wąchać, czy bawić się. Zwykle obudowa wykonana jest z twardego plastiku, a w środku znajduje się tasiemka lub linka o długości od 3 do 10 mietrów, która pod wpływem psiego ruchu wydłuża się i samodzielnie zwija. Nazwa pochodzi od samego producenta z Niemiec, który w latach siedmdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął ich produkcję. Smycz jest umieszczona w twardym „opakowaniu”, ma poręczny uchwyt, nie trzeba jej prać.

Zaletą również jest jej przeznaczenie dla psów, mieszkających w zatłoczonych miastach. Minusem jest brak kontroli nad psem oraz cieżar samej smyczy, poza tym pies nie ma świadomości, na ile taśma się wydłuży, więc może dochodzić do gwałtownych szarpnięć. Nie polecana do ćwiczeń posłuszeństwa, ponieważ pies uczy się, że może pójść do przodu poprzez pociągnięcie taśmy, która wydłuża się i napina. Utrwala to w psu nawyk ciągnięcia człowieka zawsze tam, gdzie pupil chce. Pies nie jest wtedy skoncentrowany na opiekunie, który powinien wskazywać zwierzęciu drogę, prowadzić i zapewniać bezpieczeństwo. Nie jest to wykonalne, gdy pies jest kilka metrów przed nim.

Smycz Flexi może też być przyczyną niebezpiecznych sytuacji, gdy pies przestraszy się  i nagle wybiegnie na ulicę, a właściciel nie zdąży zareagować. Poza tym nagłe upuszczenie Flexi powoduje duży hałas i dodatkowy stres dla czworonoga. Zwijana smycz jest polecana tylko psom stabilnym, zrównoważonym.

Cena  od 20zł do 100zł.

2. Linka – taśma treningowa

Linki lub taśmy są doskonałą pomocą przy treningu psa w terenie, ale też dają możliwość wybiegania się psu lub zabawy z nim. Zaetą jest pełna kontrola przewodnika nad zwierzęciem, kontakt z nim oraz możliwość regulowania długości taśmy, w zależności od potrzeb. Linki lub traśmy są zwykle plecione, płaskie lub okrągłe.  Przede wszystkim muszą być bardzo wytrzymała na rozerwanie, gryzienie, aktywną zabawę. Mogą posiadać obrotowe o 360°, niklowane karabińczyki. Dodatkowo obrotowy haczyk z bolcem można łatwo przymocować do obroży psa. Pętla umożliwia optymalne oddziaływanie na zwierzę na odległość. Producenci zadbali również o to, by linki były widoczne z daleko, odporne na działanie promieniowania UV, niezatapialne. Przeznaczenie tego rodzaju smyczy: trening posłuszeństwa lub tropienia z psem.

Cena od 15zł do 40zł.

smycz

3. Smycz taśmowa

Smycze taśmowe najczęściej wykonane są z nylonu, bawełny i gumowych włókien. Odporne na rozerwania i warunki pogodowe, elastyczne. Przeznaczone do codziennych spacerów w każdej pogodzie, z możliwością częstego prania. W ofercie w różnej długości i szerokości oraz kolorystyce. Mogą posiadać regulację długości tzw. przepinane oraz miękką podszewkę z neoprenu. Produkowane są z praktycznymi karabińczykami i niklowanymi elementami metalowymi oraz z dodatkowymi szwami dla psów masywnych i dużych. Najczęsiej posiadają pętlę na dłoń, która może być dodatkowo wzmacniana lub podszyta miękkim materiałem, zapobiegającym przetarciom. Zapinane na klasyczny karabińczyk lub magnetycznie. Często tego typu smycze posiadają odblaski, amortyzację, kółka blokujące. Są najpopularnejszymi ze smyczy.

Cena od 15zł do 50zł.

smycz

4. Smycz klasyczna skórzana

Skórzane smycze dla psów uważane są za gustowne, eleganckie i wytrzymałe. Przy odpowiednim zabezpieczeniu skóry są przeznaczone do użytku na cale lata. Klasyczne i przepinane, dzięki różnej grubości, różnym gatunkom skóry czy wielkościom karabińczyków, doskonale sprawdzają się dla wszystkich psów. Smycze, spośród bogatej oferty, można wybierać proste w rozmaitych kolorach albo zaplatane, z ozdobnymi elementami jak ćwieki, przeszycia, aplikacje. Cenione przez właścicieli za trwałość, minusem może być jedynie nieodparta chęć milusińskich do ich spróbowania. Cena jest również adekwatna do produktu, wyższa od wcześniej wspomnianych propozycji.

Cena średnio od 50zł do 160zł.

Eskarabahos