Dermatofitoza u kotów: Identifikacja i zarządzanie

Jakie są objawy, jak wygląda diagnostyka oraz jak zwykle przebiega leczenie grzybicy kota?

Co to jest dermatofitoza?

Dermatofitozy to bardzo popularne u kotów choroby skóry oraz jej przydatków, sierści, pazurów, wywoływane przez grzyby. Dużym problemem ułatwiającym rozprzestrzenianie się ich jest to, że nie każdy nosiciel ma jakiekolwiek symptomy, choć z łatwością zaraża kolejne osobniki. Niestety grzybicą od kota może się zarazić również człowiek. Nierozpoznana lub nieleczona dermatofitoza może prowadzić do groźnych zakażeń bakteryjnych.

Najbardziej narażone na atak grzybów są osobniki o osłabionym układzie immunologicznym, młode, ciężarne i karmiące kotki, ale również te dotknięte chorobą nowotworową lub inną infekcją. Ryzyko zarażenia wzrasta u kotów wychodzących, które polują. Dermatofitoza dość łatwo się przenosi, w związku z czym tym trudniej nad nią zapanować, im więcej kotów jest w domu.

Jakie są objawy grzybicy u kota?

Tym, co zwykle w pierwszej kolejności niepokoi opiekuna są:

  • świąd,
  • nieprzyjemny zapach,
  • wzmożona utrata sierści.

Jeżeli widzisz, że twój zwierzak jest niespokojny, nagle podrywa się i drapie, dziwnie pachnie, a jego futro ma wyraźne braki, przyjrzyj się bliżej jego skórze i umów wizytę u weterynarza.

Czego możesz się spodziewać po kondycji skóry kota zakażonego dermotofitozą? Rumienia, łusek, zaskórników, strupów.

Metody diagnostyczne dermatofitozy kociej

Jedną z metod rozpoznania grzybicy u kota jest badanie z wykorzystaniem światła ultrafioletowego Lampy Wooda. Niestety nie wszystkie szczepy dermatofitów są fluorescencyjne, przez co badanie to nie jest do końca miarodajne, a negatywny wynik nie musi oznaczać braku grzybicy. Znacznie bardziej rzetelną diagnozę daje mikroskopowa obserwacja włosa, kiedy to wyraźnie widać zarodniki grzybów lub ich obecność można całkowicie wykluczyć.

W szczególnych, nietypowych przypadkach lekarz może zalecić badanie histopatologiczne, do którego pobierany jest niewielki wycinek skóry zwierzaka.

Jak jest leczona dermatofitoza u kotów?

Metod leczenia kociej grzybicy jest kilka. Najczęściej stosuje się specjalne maści, kremy, płyny zawierające substancję czynną o właściwościach przeciwgrzybiczych (mikonazol, wielosiarczek wapnia, chlorheksydy lub enilkonazol). Ważne jest, by preparat pozostawał na skórze odpowiednio długo, co z reguły wymaga wkładania kotu kołnierza. Przeważnie zwierzak wymaga również leczenia ogólnoustrojowego za pomocą tabletek.

W sytuacji, gdy kot zdecydowanie odmawia przyjęcia leków i żaden sposób na niego nie działa, można przeprowadzić kurację za pomocą szczepień metafilaktycznych. Wymagają one jednak dodatkowych badań, które pomogą ustalić dokładny szczep dermatofitów. Niekiedy lekarze zalecają przycięcie sierści kota, w celu zwiększenia skuteczności farmaceutyków. Bardzo ważne jest, by poddać leczeniu wszystkie koty, przebywające pod jednym dachem i dokładnie zdezynfekować wszystkie miejsca, w których lubią przebywać.

Chcesz wiedzieć więcej o chorobach skóry kotów? Zajrzyj na stronę: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/swedzi-podrap-czyli-problemy-skorne-kotow/ i sprawdź, dlaczego twój zwierzak może się drapać, jak mu pomóc oraz kiedy udać się do weterynarza.