Jak przygotować się na święta z psem?

Święta z psem

Posiadanie zwierzaka to ogromna radość, ale i duża odpowiedzialność. Z kolei świąteczny okres to czas, gdy Twój pies może wymagać szczególnej uwagi. O jakich kwestiach powinieneś pamiętać?

Świąteczne jedzenie a pies

Zacznijmy od kwestii związanej z jedzeniem. W święta dużo się gotuje, a po całym domu roznoszą się piękne zapachy. Naturalnie czuje je także Twój pupil. Niestety, wiele smakołyków, które są dobre dla Ciebie, jemu mogłyby zaszkodzić. Być może masz już przygotowany prezent dla psa na święta, jednak zwierzakowi warto dać dobry przysmak już w trakcie przyrządzania dań, aby odciągnąć jego uwagę od ludzkich posiłków.

Jakich produktów zdecydowanie powinieneś unikać, aby nie dostały się do pyska Twojego czworonoga? Bądź szczególnie wyczulony na:

  • cytrusy;

  • czekoladę;

  • grzyby;

  • orzechy;

  • cebulę i czosnek.

Gdy przyjdą goście, poinformuj ich, aby nie dokarmiali psa rzeczami ze stołu. Najlepiej będzie, jeśli w trakcie jedzenia i on dostanie coś do swojej miski (oczywiście przeznaczonego dla niego). Wówczas istnieje większa szansa na to, że zwierzak nie będzie się łasił, prosząc o coś z Twojego talerza.

Jak ochronić choinkę?

Kolejną kwestią jest świąteczne drzewko. Zdarza się, że zwierzak kręci się koło niej, w efekcie czego choinka może się przewrócić. Choć takie ryzyko zawsze będzie istniało, to jednak możesz starać się je zminimalizować. W jaki sposób?

Na pewno nie radzimy wieszania na drzewku pierników czy słodyczy. Ich zapach może zaintrygować psa, więc ten siłą rzeczy będzie podchodzić do choinki. Do tego nie wieszaj bombek zbyt nisko, tak, aby nie były one w zasięgu zwierzaka, gdy ten będzie przechodzić w pobliżu.

Osobną sprawą jest kwestia legowiska. Najlepiej by było, gdyby choinka znajdowała się od niego w sporej odległości. W ten sposób nie będziesz go dodatkowo „zachęcać” do zainteresowania się drzewkiem, a pies nie będzie czuć, że coś nowego pojawiło się wokół jego terytorium.

Jeśli masz przygotowany prezent, który czworonóg ma od Ciebie otrzymać na święta, nie umieszczaj go zbyt wcześnie pod choinką. Może on niepotrzebnie zachęcać zwierzaka do podchodzenia do drzewka. Lepiej będzie, jeżeli ten akurat prezent dołożysz w wigilijny wieczór.

Na rośliny też trzeba uważać

W okresie świątecznym w Twoim domu może pojawić się jemioła i gwiazda betlejemska. Niestety, dla psa mogą być one szkodliwe. Jagody jemioły mogą wywołać u czworonoga silne bóle brzucha, które mogą doprowadzić do wymiotów. Do jeszcze gorszych skutków może doprowadzić druga roślina, a konkretnie białe mleczko, które wytwarza. Jeśli pies je poliże, wówczas może nie tylko dostać wymiotów i biegunki, ale (w szczególności u szczeniaków) może także dojść do uszkodzenia nerek. Z tego powodu upewnij się, że Twój pies nie będzie mieć do nich dostępu.

Jak widać, istnieje kilka rzeczy, na które trzeba uważać podczas świąt, gdy ma się psa. Na szczęście większość niebezpieczeństw można bez problemu zażegnać. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci udanych świąt!

Artykuł sponsorowany