Jak przygotować wyprawkę dla kota?

dwa koty
zdjecie: pexels

Decyzja o posiadaniu kota wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich produktów do jego żywienia, higieny, pielęgnacji czy zabawy. Wyprawkę dla zwierzaka należy skompletować jeszcze przed przybyciem stworzenia do domu – tak, by zwierzę od początku czuło się dobrze i miało zapewnione wszystko, czego potrzebuje. Co wybrać? Jak przygotować wyprawkę dla kota?

Karma

Najważniejszy punkt kociej wyprawki to oczywiście środki żywieniowe. Na rynku mamy dostępnych wiele produktów dla futrzaków – warto wybrać karmy z wysoką zawartością mięsa, zapewniające stworzeniu niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią ilość energii. Jeśli nie mamy pewności, co zwierzę polubi, w wyprawce mogą znaleźć się niewielkie puszki lub saszetki próbne różnych marek. Poza karmą bytową, która będzie podstawą żywienia kota na co dzień, można wyposażyć się także w smaczki podawane od czasu do czasu jako urozmaicenie diety.

Miski

Skoro mamy karmy, to w wyprawce nie może zabraknąć też misek. Konieczne są przynajmniej 2 sztuki – poza jedzeniem zwierzę musi mieć przecież stały dostęp do wody. Jeśli decydujemy się na tradycyjną miskę, jej wielkość powinna być dostosowana do wieku i gabarytów pupila. Wartym uwagi produktem są automatyczne podajniki na karmę. Zakup tego typu misek powinni rozważyć właściciele, którzy będą zostawiać zwierzę samo w domu, wychodząc np. do pracy.

Kuweta i żwirek

Kot musi mieć w mieszkaniu wydzielone miejsce i pojemnik do załatwiania swych potrzeb fizjologicznych. Kupując kuwetę, trzeba zwrócić uwagę na jej wymiary i wybrać taką, w której futrzak nie tylko się zmieści, ale też będzie mógł bez trudu się obracać. Nie zapomnijmy o żwirku (może to być wersja np. zbrylająca, kukurydziana, silikonowa). Pamiętajmy, że kocią toaletę należy codziennie sprzątać, dlatego konieczna jest też łopatka i woreczki na odchody. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tzw. inteligentne kuwety samoczyszczące (jak https://techwish.pl/pl/138-kuwety), które automatycznie wymieniają żwirek. Dzięki temu kot ma cały czas świeżą kuwetę, a w otoczeniu nie pojawia się nieprzyjemny zapach.

Zabawki

Koty, zwłaszcza młode, to wulkany energii, a do tego prawdziwi łowcy. Codziennie potrzebują dużej dawki ruchu i możliwości „polowania” na ruszające się obiekty – dokładnie tak, jak w naturze. Wyprawka musi więc zawierać rozmaite zabawki przeznaczone dla futrzaków, czyli piłki, wędki, myszki. Kot ma także potrzebę regularnego ostrzenia pazurów. Jeśli nie chcemy, aby niszczył nam meble czy dywany, konieczny jest drapak.

Środki pielęgnacyjne

Koty to zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją czystość, starannie myjąc się kilka razy dziennie. Nie należy ich kąpać poza skrajnymi sytuacjami – na takie wypadki warto mieć szampon w piance bez spłukiwania. Na pewno w wyprawce musi znaleźć się też szczotka do czesania, dostosowana do rasy stworzenia i długości jego sierści. Dodatkowo warto zakupić produkt odkłaczający, np. w postaci smakowej maści. Jeśli planujemy samodzielnie skracać kotu pazury, w wyprawce muszą pojawić się też specjalne nożyczki.

Transporter

Każdy właściciel kota wie, że niezbędnym produktem jest transporter. Dzięki niemu bez trudu można zabrać pupila w podróż lub na wizytę do weterynarza. Transporter powinien być odpowiednio duży i przede wszystkim bezpieczny. Zwróćmy więc uwagę, czy kot nie będzie w stanie samodzielnie go otworzyć i wydostać się ze środka.