Karma niskotłuszczowa dla kota – kiedy stosować?

karmienie kota

Tak samo jak w przypadku zdrowia ludzi, tak w przypadku zwierząt domowych, zbilansowana dieta kotów czy psów, a w tym odpowiednia karma jest niezwykle istotna. Czasami zwykła karma może nie wystarczyć, gdy nasz kot ma specjalne potrzeby. W niektórych przypadkach sucha karma powinna być zamieniona na dietetyczną karmę pełnoporcjową. Kiedy jednak powinna być stosowana karma dietetyczna? Co daje kotu niskokaloryczna karma sucha?

Kompletna karma dla mruczka czy dietetyczna karma? Rodzaje karm

Próbując żywić naszego pupila, chodzącego własnymi drogami, najczęściej sądzimy, że najlepsza dla niego będzie wysokiej jakości karma sucha. Ale zacząć powinniśmy od podstaw.

Rynek daje nam wiele możliwości, dzieląc karmy dla kota na suche, mokre i półwilgotne (rzadziej spotykane). Do tego mamy karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Jak sama nazwa wskazuje – drugi rodzaj wprowadzany jest wtedy, gdy kot ma szczególne potrzeby lub niedobór jakiś składników.

Podawane karmy, powinniśmy także rozgraniczyć z uwagi na to, jaki jest nasz kot. Inne potrzeby są dla dorosłych kotów, starszych kotów, mniej aktywnych kotów, kotów sterylizowanych itp.

Przy czym może się także zdarzyć tak, że potrzebna nam będzie karma niskotłuszczowa dla kota, zwłaszcza wtedy, gdy w żywieniu kotów istotą staje się zredukowana wartość kaloryczna.

Karma sucha czy bez zbożowa karma mokra – co wybrać?

Najczęstszym pytaniem właścicieli pozostaje kwestia, czy podawać kotu karmę mokrą czy suchą. Odpowiedź jest dość prosta.

Karma sucha daje zdecydowanie więcej energii, ale jest oczywiście bardziej kaloryczna. Ponadto, kot na takiej karmie, musi mieć dostęp do świeżej wody, aby nie nabawić się problemów z nerkami. Jednak koty, w odróżnieniu od psów, nie są nastawione na zwykłe picie wody.

Ze swojej natury, przyjmują raczej wodę i niezbędne składniki, wraz z mięsem ofiar, czyli po prostu z pokarmem. Jeśli więc chodzi o bezpośrednie żywienie kota, lepiej postawić głównie na karmę mokrą.

Ale trzeba pamiętać, co zawierać dobra karma dla kota. Są to mięsa jako wyszczególniony składnik, dodatek podrobów, bulion, tauryna, naturalne suplementy i witaminy. W składzie dobrej karmy, nie powinno być natomiast takich elementów jak produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, białko pochodzenia roślinnego, białko hydrolizowane, cukry czy zboża.

Niskotłuszczowa karma – zalety dla kota

Jak wspomniano, w pewnych okresach, warto pomyśleć o kupnie takiego produktu jak niskokaloryczna karma dietetyczna. Taka dietetyczna sucha karma to idealny produkt dla otyłych kotów, kotów wrażliwych i nadwrażliwych.

Karma niskotłuszczowa służy do utrzymania prawidłowej wagi, beztłuszczowej masy ciała, a także wspiera naturalną odporność kota.

Odpowiedna karma, równoważąca niedostateczne trawienie, o obniżonej gęstości energetycznej, może się znacznie przysłużyć pupilowi. Nie tylko wtedy, gdy jest otyły, ale także wówczas, gdy ma problemy trawienne, pojawiają się biegunki, z uwagi na choroby.

Koty właściwie ogólnie powinny przyjmować karmy o obniżonej zawartości tłuszczu. Prawidłowy udział tłuszczy w diecie to ok 6-8%.

W sklepach możesz nabyć naprawdę dobrej jakości niskotłuszczowe karmy dla kota m.in. takie, gdzie występuje zbilansowana zawartość węglowodanów czy wysokiej jakości białko dobrego pochodzenia. Stosując karmę niskotłuszczową, prowadzi to do zachowania masy mięśniowej kota w idealnym stanie.

Jeśli zatem twój kot, potrzebuje specjalnej karmy – karma niskotłuszczowa może być dobrą odpowiedzią. W ten sposób polepszysz dobrostan twojego pupila i sprawisz, że będzie on bardziej zadowolony z życia. Pamiętaj jednak, aby przed zmianą karmy na specjalistyczną dowiedzieć się co najlepiej przysłuży się zdrowiu twojego kota.

Artykuł sponsorowany