Zwierzęta w sporcie, rekreacji i rozrywce

sport i zwierzęta

Jeśli szukasz odpowiedniego towarzysza treningu, zwierzęta będą najlepszym kompanem podczas większości aktywności. Są gotowe do poświęceń, lubią ruch i świeże powietrze. Czego chcieć więcej?

Dowiedz się, jakie dyscypliny sportowe warto uprawiać ze swoim podopiecznymi i jakie istnieją niszowe dyscypliny sportowe dla właściciela i jego pupila.

Sporty z psami

Oczywiście najwierniejszymi przyjaciółmi są psy, które królują w ilości dyscyplin zwierzęcych. Posiadając czworonoga można zacząć uprawiać choćby canicross, czyli bieganie z psem przypiętym do pasa pani lub pana.

Pies biegnący z przodu znacząco pomaga w osiągnięciu dobrego rezultatu i motywuje do działania. Sport przypomina psi zaprzęg, w którym rola człowieka jest jednak mniejsza. Jeśli zamiast biegania wolisz spacerować, postaw na Dogtrekking, czyli marszobieg z psem.

Wyszkolone czworonogi świetnie poradzą sobie z Agility, czyli torem przeszkód przygotowanym dla pupili. W tej dyscyplinie pan może komunikować się z psem za pomocą słów i gestów. W sportach zimowych króluje skijoring, czyli wyścigu narciarzy z psami ciągnącymi zaprzęg.

Najbardziej wytresowane psy mogą sprawdzić się w Flyball, czyli biegu w sztafecie z wyrzutnią piłek odpalaną łapą. Tutaj liczy się jak najlepszy czas i umiejętność reagowania psa na wydarzenia. Na podobnej zasadzie działa dogfreesbe, z tym, że zamiast piłek futrzak łapie krążek.

Pozostałe sporty ze zwierzętami

Najbardziej prestiżową dyscypliną z udziałem zwierząt są wyścigi konne. Warto zwrócić uwagę na skoki przez przeszkody, czy hokej na koniach. Jedną z nietuzinkowych dyscyplin z udziałem zwierząt są wyścigi ślimaków, na które można postawić pieniądze, podobnie jak na wyścigi konne.

Ciekawą dyscypliną są także wyścigi gołębi, które uwolnione z boksów mają za zadanie przemierzyć trasę w jak najkrótszym czasie. Dzięki odpowiedniemu obrączkowaniu łatwo zweryfikować zwycięzców. Podziw budzi także konkurs skoków przez przeszkody wykonany przez króliki, których raczej nie kojarzymy ze sportem.

Podobnie sprawa ma się z wielbłądami, które uczestniczą w grze w polo. Bawoły oglądane w zoo stają w szranki w wyścigach, niczym konie. Nie wspominając już o krwawych sportach, jak walki pająków, psów i innych podopiecznych. Wobec tak osobliwych dyscyplin, niewiele może nas już zaskoczyć.