Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Jak prawidłowo przygotować psa do podróży

admin 8 września 2011 Podróżowanie z psem Brak komentarzy

Wybierając się w podróż z naszym pupilem powinniśmy mieć świadomość jak zorganizować taką podróż, aby była bezpieczna zarówno dla naszego psa jak i dla nas.

Aby przyzwyczajać psa do podróży najlepiej uczyć go tego od małego, aby w przyszłości uchronić go od niepotrzebnego stresu, który związany jest z podróżą. Wybierając się w dłuższą podróż i planując dłuższy wyjazd z naszym milusińskim najlepiej udać się z nim przed tym do lekarza weterynarii. Należy zadbać o regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz odrobaczanie. Okres wiosenno-letni charakteryzuje się wzmożoną aktywnością pasożytów t.j. pchły czy kleszcze. Chcąc zaoszczędzić cierpienia naszym psom w przyszłości trzeba dbać o odpowiednią profilaktykę.

Wiele zwierząt cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, której objawami mogą być: drżenie, ślinienie, wymioty lub duszności. Dlatego warto skonsultować się z weterynarzem i poprosić o poradę w jaki sposób najlepiej zapobiegać tym dolegliwościom. Lekarz może pomóc także przy skompletowaniu apteczki pierwszej pomocy przeznaczonej dla czworonoga.

Przed podróżą nie należy podawać pokarmu naszym psom, szczególnie tym które cierpią na chorobę lokomocyjną. Aby mogły one swobodnie podróżować, dobrze jest mieć przy sobie sobie książeczkę zdrowia dla psa. Podróże za granice wymagają posiadania paszportu. Lekarz uprawniony do wydania takiego dokumentu sprawdza czy zwierzę spełnia wszelkie wymogi dotyczące identyfikacji oraz wykona niezbędne zabiegi i szczepienia. Aby paszport mógł być wydany koniczna jest książeczka zdrowia oraz rodowód. Psu wszczepia się mikrochip lub wykonuje tatuaż.


Sposób w jaki będziemy przewozić psa samochodem zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz tego jakie auto posiadamy. W samochodzie typu van lub combi dużego pupila, możemy przewozić w przestrzeni bagażowej oczywiście odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej.

Psa można posadzić także na tylnej kanapie i zastosować specjalne pasy bezpieczeństwa. W przypadku małych piesków można umieścić je w klatce transportowej, którą umieszcza się na kanapie z tyłu i również mocuje pasami.

W czasie podróży należy zapewnić psu dopływ świeżego powietrza, nie dopuszczając do powstania przeciągów niebezpiecznych dla zdrowia. Postoje w czasie takiej podróży powinny być co 2 godziny, w trakcie których należy psu dać pić oraz umożliwić załatwienie potrzeby fizjologicznej, po zrobieniu której należy posprzątać. Każdy pies w czasie wyjazdu poza miejsce zamieszkania powinien posiadać przyczepiony do smyczy adres w celu łatwej identyfikacji w razie nieprzewidzianych sytuacji tj. zaginięcie.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


4 + pięć =