W Podróż z Pupilem – Jak Bezpiecznie Przewieźć Czworonoga?

poróż

Wakacje, wizyta u weterynarza, wyjazd do rodziny czy na dłuższy spacer to często problem dla właścicieli i samych zwierząt. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo nasze i pupila w drodze? Jak ma wyglądać transport, by zwierzak czuł się komfortowo?

Po pierwsze – transport zwierząt musi odbywać się w możliwie najkrótszym czasie.

Po drugie – przewóz zwierzęcia musi być bezpieczny dla wszystkich uczestników.

Po trzecie – zwierzę musi mieć zapewniony dostęp powietrza, być zabezpieczone przed ucieczką, wypadnięciem lub uszkodzeniami ciała.

Każdy pupil, obojetnie czy mały, czy ogromny ma swoje potrzeby. Jako opiekunowie musimy je zaspokoić. Dostęp do wody czy pożywienia, dostosowany do długości trasy, ma ogromne znaczenie. Dbałość o możliwość bezstresowego podróżowania powinna być dla opiekuna priorytetem. Zaopatrzenie w niezbędzne artykuły jak np. : miski, zapas karmy, worki na odchody, maty higieniczne, ręczniki, czasami środki przeciwwymiotne, zapisane przez weterynarza, należy zaplanować przed przystąpieniem do wyjazdu.

Na profesjonalne firmy transportujace zwierzęta nakłada się obostrzenia, które mówią, w jaki sposób ma wyglądać ich transport.  Główny Inspektorat Weterynarii zajmuje się kontrolowaniem komercyjnego transportu zwierząt kręgowych, który regulują stosowne rozporządzenia w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań.

Opiekun zwierzęcia, który nie podróżuje z nim w celach komercyjnych, również musi dbać o jego dobro. Oprócz przygotowania środka transportu, artykułów potrzebnych w drodze – konieczne jest zabezpieczenie pupila.

Na rynku dostępne są różne rozwiązania, dedykowane mniejszym podróżnikom. Ważne, by były dostosowane do wielkości zwierzaka i przede wszystkim bezpieczne. Warto zasięgnąć opinii o produktach przed zakupem, sprawdzić atesty.

Kodeks drogowy, mimo że nie mówi wprost, nakłada na każdego właściciela zwierzęcia (szczególnie psa)  konieczność zorganizowania bezpiecznego transportu. Bez zabezpieczenia – ryzyko obrażeń podczas wypadków jest bardzo duże a kary pieniężne wysokie.

Idealnym rozwiązaniem jest dostosowanie pojazdu, w tym przypadku samochodu, do stałego podróżowania ze zwierzęciem. Jeśli mamy w planie, by towarzyszył nam zawsze lub często w podróżach nasz pupil, warto zastanowić się, w jaki sposób przygotować auto do jego potrzeb. Przeróżne rozwiązania jak: kraty zebezpieczające w bagażniku, grodzie, pasy bezpieczeństwa są dobrym pomysłem na to, by komfort podróży dotyczył wszystkich uczestników.

podróżJeśli nie mamy takiej możliwości lub nie planujemy stałych wyjazdów z pupilem, konieczny jest zakup pasów, poręcznych i lekkich nosideł, transporterów albo klatek dostosowanych wielkością do potrzeb zwierzęcia. Pasy bezpieczeństwa dla psów i kotów są rozwiązaniem przeznaczonym raczej na krótsze wyjazdy.  Mogą być to krótkie smycze, które przypina się do istniejących pasów bezpieczenstwa, szelki albo siedziska samochodowe dla mniejszych psów, montowane na fotelu lub kanapie. Na rynku są również maty samochodowe, które nakłada się na oparcia przednich foteli i tylnych, tworzące niejako hamak, w którym pies leży. Można zakupić nawet rampy dla psów większych lub schorowanych, wspomagające wejście do auta.

Klatki transportowe powinny być  lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości i obsłudze. Mogą pełnić też formę kojca w domu. Wyposażone w dwoje drzwiczek, ułatwiajacych dostęp do zwierzęcia, mogą mieć przegrodę lub dostosowany do pojazdu skośny dach.

Specjalne wodoodporne, plastikowe transportery, wykonane z bezpiecznych materiałów, odpornych na wgniecenia, zabrudzenia można zakupić w dowolnej kolorystyce lub wielkości.

Są łatwe w obsłudze, a zwierzęciu zapewniają przestrzeń obserwacyjną.

podróżTransportery mogą być wykonane również z aluminium. Ich stabilność, lekkość i łatwość montażu gwarantuje bezpieczny transport. Sprawdzają się nie tylko podczas podróży samochodem, pociągiem, ale i samolotem.

Dlaczego bezpieczeństwo przejazdu zwierzaków jest tak istotne? Pies lub kot, siedzący swobodnie na fotelu z przodu lub z tyłu, podróżujący na tylnej półce, w chwili wypadku może stać się przyczyną poważnego niebezpieczeństwa, gdy zacznie przemieszczać się w wyniku uderzenia samochodu. Nawet niewielki gryzoń biegający swobodnie w samochodzie stanowi dla pasażerów i kierowcy potencjalne zagrożenie.

Różnorodność rozwiązań na dużą i mniej zasobną kieszeń sprawia, że i pupile i ich właściciele oraz towarzysze podróży mogą bezpiecznie pokonywać odległości, nie martwiąc się o konsekwencje nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Eskarabahos