Kot abisyński – opinie, cechy charakteru, porady

Kot abisyński

Kot abisyński wywodzi się z czasów starożytnych i terenów współczesnej Etiopii. Jego wizerunki pojawiały się na płaskorzeźbach staroegipskich, natomiast profesjonalną hodowlę tej rasy rozpoczęto w XIX wieku. W latach trzydziestych XX wieku dotarły do Stanów Zjednoczonych, a dziś są popularną rasą na całym świecie.

Koty abisyńskie nazywa się czasami małymi panterami. Nazwa ta idealnie pasuje do ich atletycznej i smukłej budowy ciała, które jest wyjątkowo giętkie i skłonne do ekwilibrystycznych popisów. Dzięki takiej budowie ciała koty te sprawiają wrażenie małych – samice ważą około czterech, a samce około pięciu kilogramów.

Koty abisyńskie mają wielkie oczy w kolorze żółtym, bursztynowym lub brązowym, które otoczone są ciemną obwódką. Ich głowy są małe i wyglądają jak nietoperze dzięki uszom, które zdecydowanie rzucają się w oczy przez swój rozmiar. Abisyny słyną z doskonałego słuchu.

Ich sierść jest krótka i bardzo miękka, a każdy włos ma inny kolor, przez co przypominają umaszczeniem dzikie króliki w różnych odcieniach. Koty dziko umaszczone są brązowe, styl umaszczenia „blau” oznacza kota niebiesko-szarego, „fawn” jest beżowy, a „sorrel” ognistorudy.

Ich zwinne ciało zdradza, jaki styl życia lubią prowadzić. Koty abisyńskie są bardzo aktywne, energiczne, wesołe, skłonne do zabawy i do rozrabiania. Przez te cechy wymagają więcej uwagi i wspólnej zabawy, dzięki którym nie będą się nudzić i powodować szkód w domu.

W związku z ich dużą aktywnością, właściciele powinni dbać o to, aby były bezpieczne. Balkony powinny być zabezpieczone, a okna nie powinny pozostawać otwarte, jeśli nie ma za nimi mocnej siatki.

Nie powinno się również zostawiać na wierzchu przedmiotów, którymi koty mogą zrobić sobie krzywdę, takich jak ostre noże, gorące naczynia z jedzeniem czy elektronika.

Koty narażone są na anemię oraz dolegliwości oczu, w tym na zanik siatkówki. Warto więc dbać o to, by miały zapewnioną zbilansowaną dietę i sprawdzać w dobrym świetle ich oczka, żeby zadziałać natychmiast, kiedy choroba jeszcze się nie rozwinie.

Poza tym koty abisyńskie traktować można tak, jak zwykłe koty domowe. Uwielbiają jeść, ale w związku z nadmiarem ruchu, szybko spalają kalorie, dlatego podjadanie przysmaków im nie zaszkodzi.