Pies i Niebezpieczne Rośliny

labrador
Labrador Monnwalker wł. M. Klawikowska

Lista roślin trujących dla psów jest bardzo długa. Często  w spisie znajdują się rośliny, które są dla człowieka smakołykiem. Nie sposób wymienić wszystkich, ale najbardziej popularne gatunki powinien znać każdy właściciel psa, by móc skutecznie ochronić czworonoga przed niebezpieczeństwem.

Psy często przebywają w ogrodzie i biegają w parkach, lasach, po polach. Tam, gdzie jest możliwość, należy wybierać rośliny przyjazne psom. Przy projektowaniu ogrodu warto zwrócić uwagę na to, że wśród pięknych kwiatów, krzewów, drzew znajdują się gatunki niebezpieczne.

W skład listy wchodzą: kasztanowiec pospolity, dąb, piękna glicynia Wisteria, cebula i czosnek powodujące niedokrwistość, szczaw, difenbachia, zimowit, konwalia, lilia, cyklamen, fiołek alpejski, naparstnica, wilczomlecz, barszcz, chmiel, złotokap, narcyz, hiacynt, oleander, filodendron, chryzantema, hortensja, azalie, liście pomidora i oberżyny, rabarbar, ziemniaki surowe i ich kwiaty, pędy, cis, powojniki, bluszcze, szparagi, jemioła i wiele innych.

Oprócze tego większość pestek i nasion warzyw zawiera toksyczny cyjanek, pestki jabłoni, moreli i brzoskwiń z kolei wywołują trudności w oddychaniu i niepokój, zapaść lub nawet nagłą śmierć, winogrona i rodzynki źle oddziałują na pracę nerek, orzechy makadamia mają niekorzystny wpływ na układ nerwowy, a wszystkie grzyby są toksyczne, niszcząc system nerwowy, nerki i serce.

Labrador
Labrador Moonwalker wł. M. Klawikowska

Obszerna lista popularnych  roślin jest niebezpieczna dla zdrowia i życia czworonogów. Spożycie niewielkiego fragmentu może skończyć się poważnym zatruciem. Niektóre z roślin powodują wymioty, biegunkę, konwulsje, inne są przyczyną śmierci. Należy mieć to na uwadze, by pies miał do nich ograniczony dostęp. Zawsze pies powinien być pod opieką właściciela. Należy pilnować zwierzaka nie tylko podczas spacerów, ale we własnym ogrodzie również.

Właściciele palący paierosy powinni też wiedzieć, że tytoń syntetyzuje w korzeniach trujący alkaloid nikotynę. Wszystkie części tej rośliny są trujące, dlatego nawet gdy z samą rośliną nie mamy do czynienia, możemy spowodować, że po zjedzeniu papierosów przez psa dojdzie do zatrucia. Objawy występują już po 15 minutach.

Gdy podejrzewamy, że pies spożył roślinę z listy i zauważymy objawy np. podrażnienie pyska i żołądka, biegunkę, wymioty, trudności w oddychaniu, senność, konwulsje, nudności, osłabienie, wysoką gorączkę, obrzęk pyska i gardła, ślinotok, trudności w oddychaniu, podrażnienie żołądka, depresję, brak apetytu, ślinotok, przyspieszone bicie serca – natychmiast powinniśmy z pupilem udać się do najbliższego weterynarza. Dobrze, gdybyśmy posiadali wiedzę o tym, która roślina została zjedzona.  Im szybciej pies trafi do specjalisty, tym większa szansa na jego wyleczenie. Należy jednak mieć tę świadomość, że rokowania są przy zatruciach bardzo trudne i często psy ich nie przeżywają.

Eskarabahos