20 Intersujących Ciekawostek o Słoniach

słoń w wodzie

Słonie są uważane za jedne z najbardziej fascynujących zwierząt, czego główną zasługą jest ich niezwykła fizjonomia i zdolność do osiągania imponujących rozmiarów. Nie każdy jednak wie, że z tymi zwierzętami wiąże się szereg niezwykłych ciekawostek, które wywołują zaskoczenie nawet u osób pasjonujących się zoologią. Oto dwadzieścia faktów o słoniach, o których nie miałeś pojęcia!

1. Do rodziny słoniowatych zalicza się dziewięć rodzajów tych zwierząt, chociaż jedynie dwa z nich występują współcześnie w naturze. Przetrwałymi gatunkami są wyłącznie osobniki słoni indyjskich oraz afrykańskich, chociaż badania wykopaliskowe wskazują na to, że na naszej planecie żyły w przeszłości również inne blisko spokrewnione ze słoniowatymi rodzaje zwierząt.

2. Pod względem rozmiarów znacząco większe są słonie afrykańskie, których masa ciała oscyluje w przedziale od 5 do 7 ton. Z kolei słonie indyjskie osiągają ciężar ciała wynoszący do 5 ton, jednak nawet takie gabaryty sprawiają, że są to zwierzęta o ogromnych rozmiarach.

3. Różnice pomiędzy słoniami indyjskimi i afrykańskimi obejmują również wielkość uszu. Oba gatunki mogą pochwalić się natomiast wyjątkowo wyczulonym zmysłem słuchu – szacuje się, że słoniowate potrafią usłyszeć dźwięki z odległości wynoszącej do 20 kilometrów.

4. Słonie są wyjątkowo długowiecznymi zwierzętami. Średnia długość życia tych zwierząt wynosi od 60 do 70 lat. Interesująca jest również najczęstsza przyczyna śmierci – zgony wśród słoni występują najczęściej w wyniku wygłodzenia po utracie wszystkich zębów.

5. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie inne drapieżniki są największym zagrożeniem dla populacji słoni. Pod tym względem to działalność człowieka przyczynia się w głównej mierze do śmierci tych zwierząt. Wciąż powszechnym zjawiskiem są przejawy kłusownictwa, które opierają się na chęci pozyskania wartościowego surowca, jakim są kły słoni.

6. Słone są wyjątkowo inteligentnymi stworzeniami. Pomiędzy osobnikami nawiązują się z reguły relacje oparte na trosce i współczuciu, a śmierć jednego z członków stada wiąże się z pewnego rodzaju żałobą, jaką przeżywają te zwierzęta.

7. Interesujący jest dymorfizm gatunkowy pomiędzy przedstawicielami rodzaju słonia afrykańskiego i indyjskiego. U słoni afrykańskich przednie kończyny są zakończone czterema palcami, natomiast tylne trzema. Z kolei słonie indyjskie mają pięć palców w przednich oraz cztery w tylnych kończynach.

8. Trąba słoni jest nie tylko niezwykle zręcznym, ale także i silnym narzędziem manipulacji obiektami różnego rodzaju – na przykład pożywieniem. Słonie mogą podnieść przy jej pomocy ciężar wynoszący do 300 kilogramów, lecz doskonale radzą sobie również z niewielkimi przedmiotami, takimi jak monety lub drobne gałęzie.

9. Słonie śpią na stojąco. Z tego powodu widok leżącego zwierzęcia wiąże się z reguły z zabawą zwierzęcia lub jego chorobą.

10. Ogromny strach wywołuje wśród słoni obecność pszczół afrykańskich. Charakterystyczne brzęczenie skutkuje z reguły zaalarmowaniem pozostałych członków stada o zagrożeniu, jakim są dla słoni użądlenia tych owadów w okolicy trąby.

11. Słonie żyją w licznych stadach, w których prym wiodą najstarsze i największe pod względem rozmiarów samice.

12. Widok pływającego słonia jest powszechnie spotykany. Zwierzęta te doskonale radzą sobie w warunkach wodnych, a do pokonywania rzek używają kończyn dolnych oraz trąby, którą wynurzają ponad taflę wody.

13. Umiejętnością skakania charakteryzują się prawie wszystkie gatunki ssaków na kuli ziemskiej. Jedynym wyjątkiem są właśnie słonie, których natura pozbawiła tej zdolności.

14. W źródłach naukowych można znaleźć informacje o niezwykłej pamięci słoni. Te ogromne zwierzęta potrafią bez żadnych problemów rozpoznać innego osobnika – zarówno swojego gatunku, jak i ludzi – nawet po kilkudziesięciu latach.

15. Słonie potrafią wydawać z siebie dźwięki, które mało kto kojarzy z tymi potężnymi zwierzętami. Mowa tu przede wszystkim o mruczeniu i szlochaniu. Drugiemu z wymienionych towarzyszy obecność łez, które można zaobserwować w przypadku wcześniej wspomnianej żałoby w stadzie lub jako efekt traumatyzującego stresu.

16. Pomimo ogromnych rozmiarów sposób poruszania się słoni jest niezwykle cichy i zgrabny. Na ten fakt wpływają miękkie poduszki znajdujące się na powierzchni podeszw ich kończyn, dzięki którym ciężar ciała jest amortyzowany w skuteczny sposób.

17. Charakterystycznym zjawiskiem wśród słoni są kąpiele błotne, które dla tych zwierząt stanowią formę ochronny przed silnym promieniowaniem słonecznym. Pozwala to w odpowiedni sposób zadbać o termoregulację ich ciał, zabezpieczając tym samym organizm przed nadmiernym przegrzaniem.

18. U słoni ciąża trwa wyjątkowo długo, ponieważ aż 22 miesiące.

19. Słonie są z reguły zwierzętami o pokojowym usposobieniu, które rzadko dopuszczają się przejawów agresji względem ludzi. Do zachowań tego typu dochodzi najczęściej w przypadku pojawienia się u tych zwierząt uczucia zagrożenia – wówczas słonie mogą być zdolne do ataku i próby ochrony swojego stada za wszelką cenę.

20. Kły słoni są wykorzystywane przez te zwierzęta najczęściej do kopania i zbierania jedzenia, a także jako narzędzie służące do obrony przed drapieżnikami.