Zabezpiecz psa przed kleszczami – Obroża, tabletki czy kropelki?

Zabezpieczenie psa przed kleszczami to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Do wyboru mamy mnóstwo różnych opcji – kuracja spot-on w formie kropli na kark, obroża przeciwkleszczowa czy tabletka na kleszcze dla psów. Każdy z tych środków posiada swoje zalety i wady. Jaka forma ochrony przed kleszczami sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego psa?

Obroża Foresto dla psa

Obroża na kleszcze dla psów jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez właścicieli czworonogów. To bardzo wygodna i niskobudżetowa opcja, która cieszy się dużą skutecznością. Obroża Foresto dla psa działa przez okres ośmiu miesięcy, dzięki czemu jako opiekunowie nie musimy pamiętać o comiesięcznej ochronie.

Oprócz działania biobójczego posiada również właściwości odstraszające, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przyniesienia kleszcza na sierści do domu. Pies w obroży przeciwkleszczowej może pływać i zażywać kąpieli, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku psów długowłosych obroża może powodować odgniecenia na sierści. Musimy również pamiętać, żeby regularnie sprawdzać dopasowanie obroży – środek ten jest skuteczny wyłącznie wówczas, gdy dokładnie przylega do skóry psa.

Krople Advantix na kleszcze

Kropelki na kleszcze dla psów to kolejna popularna forma ochrony zwierząt przed pasożytami zewnętrznymi. Krople Advantix dla psów chronią nie tylko przed kleszczami, ale również przed pchłami, komarami, a także innymi muchówkami, jak bolimuszki czy muchy piaskowe. Oprócz działania biobójczego ma także działanie odstraszające. Dzięki temu doskonale sprawdza się zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd z psem na południe Europy, gdzie ryzyko zarażenia się dirofilariozą jest wyższe niż w Polsce.

Kropelki na kleszcze dla psa wymagają comiesięcznej aplikacji i są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych. Cechują się dużą skutecznością, jednak posiadają pewne ograniczenia – nie zaleca się stosowania ich u psów wystawowych z szatą ozdobną, a także u zwierząt bezwłosych, ze względu na ryzyko spłynięcia środka po skórze. 

Tabletki na kleszcze dla psów AdTab

Tabletki na kleszcze dla psów są stosunkowo nową formą ochrony przed pasożytami zewnętrznymi. Cieszą się jednak dużym zainteresowaniem wśród opiekunów czworonogów, ze względu na dobrą skuteczność i wygodę użytkowania. Tabletka na kleszcze dla psa AdTab działa przez jeden miesiąc i jest łatwo dostępna – nie tylko w gabinetach weterynaryjnych, ale również w sklepach zoologicznych zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.

Jak działają tabletki na kleszcze dla psa? Po ukąszeniu przez pasożyta dochodzi do natychmiastowej nadmiernej stymulacji układu nerwowego kleszcza, co w krótkim czasie skutkuje śmiercią pajęczaka, dzięki czemu nie zdąży on zarazić psa groźną babeszjozą. To szybkie i wyjątkowo skuteczne rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników.

Różne formy zabezpieczenia psa przed kleszczami – obroża, tabletki, czy krople spot-on – są równie skuteczne i dostępne na rynku. Każda z tych form ma swoje zalety, takie jak długotrwała ochrona w przypadku obroży, lub łatwość stosowania w przypadku tabletek. Należy jednak pamiętać, że te produkty mogą różnić się formą i długością działania, a także mogą być nieodpowiednie dla niektórych ras psów, na przykład psów wystawowych czy bezwłosych. Dlatego wybór preparatu powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela oraz specyficznych wymagań danego psa.