25 Ciekawostek o kogutach

kogut
fot. Pixabay

Koguty to niezwykle interesujące ptaki, o których krąży całkiem sporo powiedzeń. Dobrze byłoby również zapoznać się z interesującymi faktami o kogutach, których także jest całkiem sporo.

1. Dżentelmeni

Koguty mogą śmiało zostać określone mianem dżentelmenów. Jak się bowiem okazuje, wyjątkowo troszczą się one o kury. Dbają o to, by były bezpieczne, ostrzegają też przed zagrożeniami. Ponadto kogut zawsze dba o to, aby kury weszły do kurnika pierwsze, on wchodzi przeważnie na końcu.

2. Charakterystyczne pianie

Wiele osób błędnie uważa, że koguty pieją tylko i wyłącznie o poranku. Prawda jest jednak zupełnie inna i nieco bardziej prozaiczna. Okazuje się bowiem, że ptaki te mogą piać kiedy tylko zechcą. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie temu, aby robiły to o innych porach dnia, a więc także popołudniami i wieczorami.

3. Pisklęta

Aby można było mówić o małych, słodziutkich pisklętach, niezbędna jest obecność koguta wśród kur. Nioski mogą co prawda znosić jajka także bez obecności koguta, ale nigdy nie wyklują się z nich kurczęta.

4. Wielobarwny lider

Jeżeli tylko jeden kogut przewodzi stadu, jego sytuacja jest stosunkowo prosta. Jeśli jednak koguty są dwa bądź jest ich jeszcze więcej, sytuacja diametralnie się zmienia. Okazuje się, że kurom będzie przewodził ten kogut, który jest najatrakcyjniejszy i ma najwięcej barwnych piór.

5. Wyjątkowo pomocne

Koguty można śmiało uznać za wyjątkowo pomocne i użyteczne ptaki. Jeżeli mamy kury, którym przewodzi kogut, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się nad nimi łatwiej zapanować. Będą zdecydowanie bardziej ułożone.

6. Agresywne

Koguty mają tendencję do zachowań agresywnych. Nie oznacza to rzecz jasna, że zawsze zachowują się dziko i są nieokiełznane. Znane są jednak przypadki atakowania ludzi przez koguty. Powszechne jest też to, że ptaki te walczą między sobą.

7. Rozjemca

Koguty śmiało można określić mianem rozjemców. Dlaczego? Otóż przede wszystkim dlatego, że są one w stanie poradzić sobie z rozwiązywaniem sporów, które mają miejsce wśród niosek. Nierzadko jednak koguty narzucają swoją wolę w sposób siłowy.

8. Latanie

Koguty, podobnie zresztą jak i kury, niezbyt dobrze radzą sobie z lataniem. Nie oznacza to jednak, że nie są w ogóle w stanie latać. Spokojnie wydostaną się poza ogrodzenie, jeżeli to będzie zbyt niskie.

9. Walki kogutów

W kontekście ciekawostek o kogutach warto wspomnieć o walkach tych ptaków. Z uwagi na to, że koguty są dość waleczne, niektórzy organizują ich walki. Nie jest to jednak rozrywka godna pochwały, ponieważ koguty przeważnie w takowych walkach giną.

10. Zdobycie samicy

Koguty, jeżeli tylko chcą, potrafią wyjątkowo starać się o samice. Kura, która zdobędzie względy koguta może liczyć na przykład na to, że zostanie osłoniona piórami koguta przed deszczem. Na tym jednak nie koniec. Kogut może również wyróżniać ją spośród innych niosek w inny sposób.

11. Duży grzebień

Zarówno kury, jak i koguty znane są z tego, że posiadają charakterystyczne, czerwone grzebienie. Jak się jednak okazuje, grzebienie kogutów są o wiele większe niż grzebienie kur. Samce prezentują się zatem o wiele bardziej okazale od samic.

12. Piękniejsze i barwniejsze

Koguty nie tylko posiadają większy grzebień, ale również cieszą oczy piękniejszymi i bardziej barwnymi piórami. Niektóre kury mają wyjątkowo różnorodne ubarwienie, a ich pióra mienią się nawet zielenią.

13. Pożywienie

Koguty, podobnie zresztą jak i kury, są bardzo wytrwałe w poszukiwaniu pożywienia. Grzebią w ziemi po to, aby znaleźć jak najlepsze kąski. Co ciekawe, chętnie dzielą się zdobytym pożywieniem ze swoimi kurami.

14. Bogata symbolika

Kogutom przypisuje się całkiem spore znaczenie w kulturze. Jak się bowiem okazuje, ptaki te mają stanowić symbol nadejścia światła, początku dnia i pokonania problemów.

15. Większy od kury

Koguty są nie tylko piękniejsze i silniej ubarwione od kur. Jak się bowiem okazuje, są one od nich także o wiele większe. Uważa się, że kogut może osiągnąć dwukrotność wagi samicy swojego gatunku.

16. Skomplikowana komunikacja

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale koguty są w stanie komunikować się między przedstawicielami swojego gatunku na wiele różnych sposobów. Uważa się, że wydają aż 24 różne rodzaje odgłosów.

17. Dostęp do pokarmu

Jak powszechnie wiadomo, drób jest dokarmiany przez właścicieli, a więc przez ludzi. Jak się okazuje, to przeważnie koguty mają pierwszy dostęp do pokarmu. Kury podchodzą do naczyń z ziarnami dopiero wtedy, gdy kogut nie będzie im tego bronił.

18. Ptak stadny

Koguty, podobnie zresztą jak i kury są przyzwyczajone do życia w stadzie. Oznacza to, że nie będą czuły się zbyt dobrze w samotności. Mogą wówczas stać się osowiałe i pozbawione energii.

19. Długość życia

Długość życia kogutów, podobnie zresztą jak i kur zależy w dużej mierze od warunków, w jakich one żyją. Uważa się, że ptaki te są w stanie dożyć od 5 do nawet 10 lat.

20. Rasy bojowe

Jak powszechnie wiadomo, gatunki kury domowej są różne. Nie dziwi zatem fakt, że i koguty będą prezentowały się w różny sposób. Istnieją tak zwane rasy bojowe kogutów, które są wyjątkowo agresywne.

21. Pianie o poranku

Pianie o poranku jest niezwykle charakterystyczne dla koguta. Wiele osób wiąże to z kogucią dumą. Sporo mówi się o tym, jakoby koguty chciały zamanifestować swoje przywództwo reszcie kur.

22. Mniej popularne

Nie da się ukryć, że koguty cieszą się o wiele mniejszą popularnością niż kury. To przecież kura domowa znosi jajka, a nie kogut. Zazwyczaj kupuje się więc całe stado kur i jednego bądź dwa koguty. Częściej jednak jest to jeden samiec, ponieważ dwa mogłyby toczyć ze sobą ciągłe walki o przywództwo nad nioskami.

23. Inteligentne

Koguty, podobnie zresztą jak i ich samice, uważa się za zdecydowanie bardziej inteligentne niż zwykło się mawiać. Są one w stanie realistycznie ocenić wiele potencjalnych zagrożeń, jak również adekwatnie zareagować. Poza tym, są w stanie narzucać swoją wolę innym, najczęściej słabszym przedstawicielom swojego gatunku. Mowa tu nie tylko o kurach nioskach, ale i o innych kogutach.

24. Kogut a pisklęta

Kogut jest co prawda niezbędny do tego, aby mogły przyjść na świat pisklęta, ale absolutnie nie odpowiada za opiekę nad nimi. Tym zajmuje się już przede wszystkim ich matka.

25. Dostojne i eleganckie

Koguty z całą pewnością można określić mianem wytwornych, dostojnych oraz eleganckich. Przechadzają się dumnie wśród niosek, sprawiając wrażenie, że mają doskonałą kontrolę nad wszystkim tym co się dzieje wokół.