20 Ciekawostek o Chomikach

mały chomik

Chomiki to domowe zwierzęta, które są niezwykle urokliwe. Do tego są małe, więc ich trzymanie w domach nie sprawia żadnych problemów. Warto o nich pomyśleć także w kawalerce. Aczkolwiek, należy znaleźć odpowiednią ilość miejsca, aby ustawić klatkę. Chomik na pewno okaże się doskonałym kompanem dla wielu osób. Oto dwadzieścia ciekawostek dla tych wszystkich osób, które interesują się tymi puchowymi maluchami.

1. Nazwa „chomik” została przetłumaczona z języka awestyjskiego. Słowo to oznacza dokładnie „Wroga, który spada na ziemię”. Patrząc na chomika, nikt raczej nie widzi w nim wroga. Jednak wzięło się to stąd, że chomiki faktycznie przygniatają zawsze roślinę po to, aby dostać się do ziaren, które znajdują się w środku.

2. Wszyscy są przekonani, że chomik żyją tylko w domach. Jest to błędne myślenie, ponieważ są to zwierzęta, które doskonale czują się w świecie naturalnym. Można je spotkać, ale także na wysokości 3,5 tysięcy m.n.p.m.

3. Chomiki żyjące na wolności to świetni budowlańcy, którzy budują dla siebie różnego rodzaju tunele. To właśnie w nich zamieszkują, dlatego też nie tak łatwo spotkać je w środowisku naturalnym. Podobnie robią w klatkach. Chociaż tam nie mają tak dużej okazji do tego, aby wykazać się swoim zmysłem do budowania.

4. Wydawać by się mogło, że wszystkie chomiki to takie urocze maluchy, które mieszczą się na jednej dłoni. Okazuje się, że nie. Mierzą one bowiem od 5 do nawet 35 cm. Największy z nich to chomik europejski, który waży aż 400 g. Porównując go do pozostałej części chomików, trzeba przyznać, że ma się do czynienia z prawdziwym kolosem.

5. Czy chomiki umieją pływać? Oczywiście, że tak. Chociaż patrząc na ich delikatne ciałka, można by w to wątpić. Jednak są to na tyle sprytne zwierzaki, że używają swoich policzków jako pływaków. Wdychają one powietrze i …po prostu pływają.

6. Dwa gatunki chomika swego czasu były na wyginięciu. Chodzi dokładnie o chomiki syryjskie, jak również Newtona. Zapisy o nich można znaleźć nawet w Czerwonej Księdze.

7. Skoro już była mowa o policzkach, to warto do nich powrócić. Tym bardziej że ich pojemność sprawia, że te urokliwe zwierzaki zyskują pojemniki do przechowywania jedzenia. Chomiki zbierają w nich jedzenie, aby móc potem wrócić z nimi do własnej kolonii.

8. Skoro już mowa o zbieraniu, to należy kontynuować ten temat. Te małe spryciule są bowiem w stanie zebrać aż 90 kg jedzenia. Pod tym względem lepsze są tylko wiewiórki. Chomiki są naprawdę zdolne. W małym ciele drzemie wojowniczy duch.

9. Czy to prawda, że chomiki należą do zwierząt tylko roślinożernych? Okazuje się, że nie. Owszem, różnego rodzaju rośliny stanowią dla nich podstawę, ale jeżeli ktoś im zaoferuje mięso, nie są w stanie odmówić. Tym bardziej że mięso zawiera drogocenne dla nich białko.

10. Średnia długość życia chomików wynosi ok. 2 lata. Jest to więc dobre zwierzę dla dzieci, które mogą uczyć się w ten sposób opieki nad najmniejszymi. Aczkolwiek, chomiki karłowate żyją aż 4 lata.

11. Chomiki są dobrotliwe i urokliwe. To fakt, patrząc na nich, widzi się słodką mordkę, która w rzeczywistości należy do…bardzo agresywnego zwierzęcia. Chomiki w swoim naturalnym środowisku zachowują się bardzo agresywnie.

12. Chomiki, które żyją na wolności, pozostawiają po sobie cuchnące ślady. Są to specjalne płyny, które pomagają mu umożliwić znalezienie drogi powrotnej do domu.

13. Chomiki można spotkać na wolności w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam mieszkańcy przyznają, że te urokliwe stworki to nie lada „złodzieje”. Wszystko przez to, że ich łupem padają lśniące przedmioty. Jednak w zamian można „otrzymać” od chomika patyk lub kamyk. Jest to dla tych zwierząt pewnego rodzaju rekompensata za to, co zrobili.

14. Wszyscy wychodzą z przekonania, że chomiki to zwierzęta stadne. Okazuje się jednak, że nie. Chomiki są typowymi samotnikami. Lepiej więc nie kupować samiczki i samca do jednej klatki. Tym bardziej że do tego są to zwierzaki, które bardzo szybko się rozmnażają. Ich ciąża trwa zaledwie trzy tygodnie, więc szybko trzeba będzie pomyśleć o większej klatce.

15. Chomiki mają doskonale wykształcony zmysł węchu – pomimo tego, że jest on naprawdę malutkich rozmiarów. Jednak to właśnie dzięki temu są one w stanie wyczuć nie tylko pożywienie z daleka. W ten sposób wyczuwają one zagrożenie, dlatego potrafią bardzo szybko uciec.

16. Chomiki mają również doskonały słuch. Na tyle jest on wykształcony, że słyszą one dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości.

17. Większość chomików to zwierzęta pustynne i półpustynne. Wiele odmian pochodzi z Syrii, ale także z północnych Chin. W Polsce rzadko kiedy można spotkać je w środowisku naturalnym. Tutaj jest to typowe zwierzę hodowlane.

18. Chomiki w tej swojej małej buźce posiadają aż 16 zębów. Jednak ze względu na to, że nie mają one korzeni, mogą im bardzo szybko wypaść.

19. Chomiki mają oczy położone po boku głowy, dlatego mają one szeroki zakres widzenia. Wynosi ona około 110 stopni.

20. Chomiki posiadają wybrysy, czyli wąsy czuciowe. Są one na tyle wykształcone, że to właśnie dzięki nim mogą one poruszać się bez problemu w ciemności.