30 Ciekawostek o gołębiach

gołąb
fot. Pixabay

Gołębie to bardzo interesujące ptaki, które wbrew pozorom pojawiają się nie tylko w miastach. Warto byłoby więc dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej, tym bardziej że ciekawych faktów o nich nie brakuje.

1. Miejskie gołębie

Większość z nas kojarzy gołębie z miasta. To właśnie miejskie gołębie potrafią być wyjątkowo natarczywe, a nawet agresywne. Jeżeli będą chciały zdobyć jedzenie, mogą podjąć próbę wyrwania go człowiekowi z rąk.

2. Doskonała pamięć

Gołębie to ptaki, które mogą poszczycić się naprawdę doskonałą pamięcią. Okazuje się, że są one w stanie odtworzyć trasę, którą już przemierzyły z pamięci. Są w stanie zrobić to nawet nocą.

3. Długość życia

Gołębie na wolności nie żyją niestety zbyt długo. Okazuje się bowiem, że długość ich życia waha się w granicach od około 3 do 5 lat. Gołębie hodowlane żyją jednak o wiele dłużej.

4. Mnogość gatunków

Gołąb niejedno ma imię. Ptaki te występują w wielu krajach na całym świecie, więc mamy do czynienia z mnogością gatunków. Szacuje się, że na świecie jest ich ponad 300.

5. Posłańcy pocztowi

Gołębie są ptakami, które wiele razy wykorzystywane były w przeszłości do tego, aby przenosiły pocztę. Po dziś dzień mówi się nawet dość powszechnie o gołębiach pocztowych.

6. Symbol dobrych wiadomości

Z uwagi na to, że gołębie przez lata były znane z przenoszenia wiadomości, po dzień dzisiejszy są powszechnie uznawane za symbol doskonałych wiadomości.

7. Wspaniały wzrok

Gołębie mogą poszczycić się naprawdę doskonałym wzrokiem. Mogą dostrzec wszystko nawet do kilkudziesięciu metrów. Jakby tego było mało, kąt widzenia gołębi wynosi około 360 stopni.

8. Odważne

Gołębie, zwłaszcza te, które przystosowały się do życia w miastach, są wyjątkowo odważnymi ptakami. Nie oznacza to jednak, że stwarzają zagrożenia dla ludzi. Mogą przenosić sporo chorób.

9. Wysiadywanie jaj

Samiczki gołębia znoszą w przeważającej większości przypadków nie więcej jak dwa jaja. Potem cierpliwie wysiadują je przez trzy tygodnie, a czynność tę wykonuje samica na zmianę z samcem.

10. Młode gołębie

Młode gołębie wykluwają się mniej więcej po trzech tygodniach od złożenia przez samicę jaj. Co dość interesujące, małe ptaki spędzają w gnieździe sporo czasu, bo nawet do pięciu tygodni.

11. Romantyczne pary

Gołębie, w przeważającej większości przypadków, łączą się ze sobą w pary na całe życie. Jak się okazuje, są one sobie bardzo oddane. Dzielą się też wszelkimi obowiązkami na pół.

12. Ograniczona skala kolorów

Kolory, które dostrzegane są przez gołębie należą do dość mocno ograniczonych. Uważa się, że są one w stanie dostrzec jedynie takie kolory jak zielony, czerwony, niebieski i ultrafioletowy.

13. Gruchanie

Gruchanie to chyba jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków wydawanych przez gołębie. Uważa się, że mogą one gruchać z kilku powodów, ale robią to przede wszystkim po to, aby poderwać samicę oraz z powodu irytacji.

14. Zakaz hodowli

Co ciekawe, w czasie trwania II wojny światowej, hodowanie gołębi było ściśle zakazane. Jakby tego było mało, złamanie takiego zakazu karane było w najsurowszy sposób, bo śmiercią. Wszystko po to, by nikt nie wysłał przypadkiem jakiejś wiadomości za pośrednictwem tych ptaków.

15. Miłośnicy ziaren

Gołębi, podobnie zresztą jak i innych ptaków, nie należy dokarmiać chlebem czy innego rodzaju pieczywem. To miłośnicy ziaren i właśnie taka dieta najbardziej im służy. Gołębie chętnie zjedzą ziarno kukurydzy, słonecznika czy owsa.

16. Infradźwięki

Gołąbie są w stanie słyszeć tylko i wyłącznie tak zwane infradźwięki. To nic innego jak fale akustyczne, których człowiek nie jest w stanie zarejestrować.

17. Opisane po raz pierwszy

Pierwszego opisu gatunku gołębi dokonał w roku 1820 zoolog angielski William Elford Leach. Od tego czasu rozpoznanych zostało wiele różnych gołębi.

18. Symbol pokoju

Gołębie są uznawane nie tylko za symbol dobrych wiadomości. Dość powszechnie uważa się je również za symbol pokoju. Mowa tu przede wszystkim o białych gołębiach.

19. Najpowszechniejszy w Polsce

Jeżeli chodzi o najpowszechniejszy gatunek gołębia występujący w Polsce jest to gołąb skalny. Długość ciała samca, jeśli jest on oczywiście osobnikiem dorosłym, może wynosić ponad 35 cm.

20. Zawrotna prędkość

Gołębie znane są ze swojej niesamowitej szybkości oraz zwinności. Jak się okazuje, gołębie pocztowe są najszybsze ze wszystkich. Jeśli zechcą, mogą one rozwinąć prędkość nawet 80 km/h.

21. Sprawny system trawienny

Gołębie mogą poszczycić się wyjątkowo sprawnym systemem trawiennym. Ich organizmy są bowiem w stanie spalić pokarm w zaledwie szesnaście godzin.

22. Stałe miejsce

Zdecydowana większość gatunków gołębi nie wykazuje chęci do zmiany miejsca, w którym żyje. Nie są to zatem ptaki, które można określić mianem wędrownych. Jeśli jednak zechcą, są oczywiście w stanie pokonać duże odległości.

23. Główne cechy

Jeżeli chodzi o główne i najważniejsze cechy fizyczne gołębi, będą to przede wszystkim krótka szyja, mała główka oraz charakterystyczny guzek nosowy zlokalizowany na dziobie.

24. Naturalni wrogowie

Gołębie mają naturalnych wrogów i muszą jak najbardziej się z tym liczyć. Mowa tu przede wszystkim o kotach, sowach, jastrzębiach, ale i o niektórych wężach.

25. Różne kolory upierzenia

Kolor, który jest kojarzony z gołębiami najbardziej to stalowoniebieski. Jak się jednak okazuje, ptaki te mogą mieć także inne odcienie upierzenia. Mowa tu chociażby o szarym, brązowym czy białym.

26. Punkty orientacyjne

Gołębie są w stanie odnosić się do swoich punktów orientacyjnych. Wykorzystują swój wzrok i doskonałą pamięć do tego, aby móc orientować się w terenie.

27. Największa aktywność

Gołębie wykazują największą aktywność przede wszystkim za dnia. To własnie wówczas latają oraz zdobywają pożywienie po to, by móc w nocy odpocząć. Chronią się też w ten sposób przed zagrożeniami, ponieważ najmocniej są na nie narażone po zapadnięciu zmroku.

28. Pole magnetyczne

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale gołębie zostały przez Matkę Naturę wyposażone w zmysł odczuwania pola magnetycznego.

29. Olimpiady gołębi

Świat jest naprawdę zafascynowany światem gołębi, a najlepszym dowodem na to są rzecz jasna organizowane na całym świecie olimpiady gołębi. Polegają one przede wszystkim na ocenie tego, który gołąb najszybciej ze wszystkich będzie w stanie powrócić do domu.

30. Najdroższy gołąb

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale najdroższy gołąb w całej Polsce zdobył cenę blisko 50 euro. Dla hodowców najcenniejsze są ptaki o wyjątkowo rzadkim ubarwieniu oraz takie, które wykazują się szczególnym zmysłem orientacji czy znaczną siłą. W naszym kraju bardzo dużą popularnością cieszą się też rozmaite wystawy tych pięknych i fascynujących ptaków.