Jakie Legowisko Wybrać dla Psa?

legowisko dla psa

Legowisko dla psa pełni fukcję miejsca do spania i odpoczynku, ale też przestrzeni, której potrzbuje pies tylko dla siebie. W zależności od rozmiaru psa, jego temperamentu, możliwości lokalowych i finansowych opiekuna, zakup legowiska okazuje się sprawą wcale nie łatwą.

Co wziąć pod uwagę?

Wielkość i cieżar psa:

Posłanie jest niezmiernie ważne, dlatego należy najpierw zastanowić się, dla jakiego psa będzie przeznaczone. Im większy pies, tym większe i grubsze (wyższe) posłanie. Tutaj też ma znaczenie ciężar, ponieważ ciężkie psy np. molosowate z tendencjami do tworzenia się modzeli, czyli tzw. odgniotków muszą wypoczywać na wysokich, miękkich posłaniach.

Co to są modzele?

Modzele to zgrubienia skóry, tworzące się w miejscach narażonych na ucisk i tarcie. Obszary skóry tracą naturalny kolor, stają się ciemnoszare i złuszczają się. Tworzą się najczęściej w okolicy łokcia, okrytego niewielką ilością tkanki, często opierającego się o twarde podłoże.

U psów, u których leżenie się na twardych powierzchniach, wstawanie z nich i zmienianie pozycji na podłodze powoduje tworzenie modzeli, zaleca się stosowanie legowisk dostosowanych grubością materaca do ciężaru psa. Na rynku dostępne są również materace ortopedyczne, minimalizujące tworzenie się zmian skórnych, które mogą doprowadzić do wysięku płynu, a następnie zakażenia. Dostosowują się one do pozycji, w której leży pies, odciążając te miejsca, które narażone są szczególnie na nacisk.

Jeśli posłanie ma być przeznaczone na użytek mniejszego pupila, nie ma już takiego znaczenia wysokośc materaca, ale wielkość samego legowiska i jego przeznaczenie. Niektórzy właściciele mniejszcyh psów mają nieuzasadnioną chęć ozdabiania posłań swoich pociech. Należy w tym miejscu pamiętać, że wszelkie ozdoby służą właścicielowi przede wszystkim, a pies powinien mieć posłanie bezpieczne, wykonane z materiałów, które nie drażnią skóry, nie alergizują, a ich użytkowanie pozwala na czyszczenie lub pranie w pralce, nie powodując nieodwracalnych zniszczeń materiału, z którego są wykonane.

dog niemiecki

Przeznaczenie:

Skoro już wiemy, ile nasz pies potrzebuje miejsca na wypoczynek oraz czy posłanie będzie korzystnie wpływać na unikanie zmian skórnych, należy zastanowić się, do czego legowisko będzie przeznaczone. Samo takie stwierdzenie może budzić zdziwienie, ponieważ każdy obecny i przyszły właściciel psa wie, że posłanie służy… No właśnie…

Legowisko, jak sama nazwa wskazuje służy do leżenia. Tylko na jak długo? Jeśli nasz pies ma spać w jednym, stałym miejscu w domu, powinno posłanie być tak wykonane, by służyło psu w dzień i w nocy. Będzie wykorzystywane bardzo często, będzie ulegać zabrudzeniom, będzie pokryte sierścią. Te trzy elementy należy wziąć pod uwagę, planując zakup.

Jeśli natomiast pies śpi w wielu miejscach, na łóżku właściciela, sofie lub fotelach – nie wymaga takich restrykcyjnych zasad dotyczących legowiska, jak wygoda, higiena, komfort i bezpieczeństwo, co nie znaczy, że nie powinniśmy brać ich pod uwagę.

biały pies

Możliwości finansowe i gusta właścicieli:

Każdy właściciel psa powinien chcieć dla niego jak najlepiej. W zależności od tego, jaki mamy stosunek do zwierząt i jak gruby portfel posiadamy, tyle jesteśmy w stanie przeznaczyć na czworonoga. Propozycje w sklepach stacjonarnych i internetowych są różnorodne. Każdy znajdzie coś na swoją kieszeń, każdy dobierze taki produkt, który spełni każde wymagania. Kierowanie się przy wyborze posłania tylko wymogami dotyczącymi wystroju mieszkania, jest nieodpowiednim pomysłem. Zgadza się, że istnieją osoby, które nawet rasę psa wybierają pod kolor wystroju wnętrz, ale w niniejszym artykule tego typu zachowania pomińmy.

Legowiska wykonane są z wielu materiałów a ich szeroki wybór sprawia, ze każdy psiak powinien spać i odpoczywać komfortowo:

  • materace obszyte tkaniną (np. kodura, materiały wodoodporne, skóra sztuczna, bawełna, ortalion, flausz, flanela, polar);
  •  łóżka o konstrukcji drewnianej z materacem;
  • sofy;
  • kojce metalowe lub z materiału tzw. kenele zamykane wg potrzeby, z materacem w środku;
  • gruby koc rozłożony na ziemi;
  • pufy;
  • poduchy;
  • koszyki.

 

Eskarabahos