6 Ciekawostek o Kocie Brytyjskim Krótkowłosym

kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy należy do ras dużych i potężnych kotów. Jego silnie umięśniona sylwetka oraz mocne kości sprawiają, że wyróżnia się wielkością. Sprawia również wrażenie zaokrąglonego grubaska, o czym świadczy jego piękne, lśniące futro. 

1.Wygląd

Kot brytyjski krótkowłosy ma szeroką klatkę piersiową, muskularną szyję, silne szczęki i dobrze rozwiniętą kufę. Kończyny są masywne i mocne. Rasa sprawia wrażenie potężnej, która swoją posturą miała pierwotnie trzymać gryzonie z dala od sielisk ludzkich i stodół.

Sierść Brytyjczyków jest gruba i gęsta. Przykuwa uwagę jeszcze bardziej zimą, kiedy staje się znacznie dłuższa i grubsza. W dotyku nie jest jedwabista, tylko lekko szorstka, ponieważ pełni funkcję ochronną kota.

2. Charakter

Brytyjski krótkowłosy należy do jednych z ulubionych ras, ze względu na swój miły charakter. Nadaje się na towarzysza zarówno osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Brytyjczyk to niezwykle lojalnym, kochający czworonóg, który bardzo przywiązuje się do członków rodziny. Koty te uwielbiają  bawić się, ale nie potrzebują wytężonej uwagi opiekuna. Potrafią same upominać się o pieszczoty, czy przynosić zabawkę, by spędzić czas z właścicielem na zabawie. Z tego powodu kot tej rasy uchodzi za dobrego kompana osób samotnych.

3. Utrzymanie

Kot brytyjski krótkowłosy nie jest delikatnym, filigranowym kotkiem. Ma duży apetyt, dlatego należy kontrolować jego odżywianie.  Ze względu na swoje gabaryty i skłonność do nadwagi, powinien mieć możliwość ruchu. Dobra kondycja sprawi, że kot będzie w idealnej formie, zdrowy i szczęśliwy.

Koty, które nie będą miały swobodnego dostępu do zabawek i będą zdane tylko na siebie – same będą próbować zorganizować sobie zajęcie, dlatego opiekun powinien dbać o zapewnienie zwierzęciu bezpiecznych drapaków czy piłek lub innych form zabawy. Kot nie będzie szukał zajęcia, niszcząc meble, czy inne wartościowe przedmioty.

Gęsta sierść wymaga codziennej pielęgnacji. Szczotkowanie jest ważne przede wszystkim podczas sezonowych zmian, gdy sierść pogrubia się lub przerzedza.

Koty tej rasy są łatwe w utrzymaniu. To cichy, niezbyt natarczywy towarzysz.

kot brytyjski krótkowłosy

4. Historia

Kot Brytyjski Krótkowłosy pochodzi z farm i ulic Wielkiej Brytanii. Ojcem i wielkim miłośnikiem tej rasy jest Harrison Wier, uważany za pierwszego hodowcę. Wier znany jako „Ojciec kota Fancy” ustalił również zasady pierwszej wystawy kotów, która odbyła się w Wielkiej Brytanii w 1871 roku.

Harrison zaczął od tego, że do swej hodowli wprowadził zwykłego ulicznego kota i poprzez intensywny program hodowlany przekształcił go w rasę, którą nazwał właśnie Brytyjczykiem. Anglicy szybko polubili tę rasę, którą później wyparł Pers. Obydwie wojny światowe również wpłynęły na zmniejszenie populacji. Dzisiaj z kolei kot brytyjski krótkowłosy jest powszechny w rejestrach kotów na całym świecie.

5. Brytyjczyk w skrócie

Długość szaty: krótka, średnio-krótka
Charakter: łatwy w kontaktach
Maśc: biała, niebieska, czarna, kremowa, czerwona, brązowa, srebrna, szylkret, jednolita,bicolor, tricolor, przydymiona
Pielęgnacja: umiarkowana do wysokiej

Waga ok. 6kg

Kolor oczu: niebieski, miedziany, złoty

Żywotność: 7-12 lat

Cena: 2000-3000zł

6. Kluby ras:

CFA, ACFA, FIFe, TICA

Eskarabahos