5 Ciekawostek o Kocie Himalajskim

kot himalajski
TRUE BLUE wł. Ewa Kilar EviCatHimalayan*PL

Kot himalajski jest nietypowym kotem, ponieważ według jednych to odmiana kota perskiego, według innych osobna rasa zwana Himalayan. Kot ten nie różni się budową od Persa, ale maść posiada typową dla kotów syjamskich (point)

1. Nazwa rasy

Kot himalajski w międzynarodowych organizacjach felinologicznych występuje pod nazwą Himalayan. Rasa jest uznana przez: ACFA, CCA-AFC, CFF, FFE, TICA. Nazwa rasy nawiązuje do królików domowych o syjamskim umaszczeniu. ACFA, CCA-AFC oraz CFF uznają też koty himalajskie o umaszczeniu jednolitym, nie syjamskim.

2. Historia

Kot himalajski powstał ze skrzyżowania ze sobą dwóch kocich ras: persa i kota syjamskiego. Kilka krajów jednocześnie zmierzało do tego samego celu hodowlanego. Prekursorom rasy chodziło o krzyżowanie syjamów z persami w celu uzyskania genu odpowiedzialnego za umaszczenie.

Różne źródła podają, że pierwsze próby podejmowano w Szwecji i w Stanach Zjednoczonych tuż po I wojnie światowej. Francuzi również zajęli się tymże eksperymentem hodowlanym, by pod nazwą „khmer” w 1935 ustalić standard. Z kolei w 1931 roku para Virginia Cobb i dr Clyde Keeler uzyskała koty himalajskie colorpoint, nazwane Newton’s Debutante. W Kanadzie w latach 50-tych XX wieku Benn Borret również rozpoczął program hodowlany. W Ameryce koty himalajskie zostały uznane za rasę w 1957. Angielski Związek Hodowców GCCF uznał rasę dwa lata wcześniej, w 1955 roku. Znaczącym nazwiskiem w propagowaniu tej rasy jest również Marguerita Goforth.

3. Charakter

Koty himalajskie łączą ze sobą spokój i dostojność persów z energią i niezaleznością syjama. Nie przejawiają agresji. Należą do miłych, kochających i czułych. Są szlachetne w zachowaniu, zamiast skakać bez opamiętania po meblach, wybiorą odpoczynek i wpatrywanie się w krajobrazy. Idealnym dla nich miejscem są kolana opiekuna i łagodny dotyk głaskania. Czasami mają ochotę na zabawę, ale nie domagają się natrętnie uwagi właściciela. Uważane są za niezwykle inteligentne. Właściciele porównujący je do persów, uważają je za bardziej energiczne.

4. Pielęgnacja

Koty himalajskie są wymagające pod względem utrzymania pięknej szaty w należytym stanie. Codziennia pielęgnacja jest niezbędna i należy do niej przyzwyczajać od najwcześniejszego okresu życia.

kot himalajski
COFFE wł. Ewa Kilar EviCatHimalayan*PL

5. Kot himalajski w skrócie

Kot perski colorpoint – kot himalajski – himalayan cat – Koty egzotyczne i perskie – I kat. FIFe/ kod EMS: PER

Wielkość – Średnia lub duża, waga 3,5 -7kg

Głowa – Okrągła, szeroka, średnia do dużej, ale proporcjonalna do ciała. Profil krótki z zadartym nosem. Czoło, nos i broda w linii prostej. Kufa powinna być krótka, szeroka i pełna. Broda mocna, pełna, dobrze rozwinięta i dopasowana do twarzy. Nos prawie tak szeroki jak długi, z otwartymi nozdrzami. Szczęki szerokie i mocne, ze zdrowymi zębami. Policzki pełne i wyraźne.

Uszy – Małe, szeroko rozstawione,  o zaokrąglonych czubkach, dopasowane do konturu głowy

Oczy – Duże, okrągłe i pełne, ustawione poziomo i daleko od siebie, nadając miły wyraz pyszczka, niebieskie.

Sylwetka – Typ cobby. Ciało mocne, zaokrąglone i proporcjonalne. Grzbiet krótki i poziomy. Równie masywne w ramionach i zadzie. Klatka piersiowa głęboka. Zaokrąglone brzuch i żebra.

Kończyny – Dobrze rozwinięte, z mocnymi mięśniami, o dużych kościach, krótkie i proste. prostopadłe do klatki piersiowej. Łapy duże i okrągłe.

Ogon – Krótki i prosty, proporcjonalny do ciała.

Futro – Długie na całym ciele o gęstym podszyciu, nadające okrywie objętość.

Umaszczenie – Typu point, preferowany czysty kolor dozwolony z subtelnym cieniowaniem. Zdecydowany kontrast między ciałem a pointami.

Skłonność do chorób – kot należy do delikatych, jeśli chodzi o zdrowie. Może wystąpić wielotorbielowatość nerek (PKD), wady zgryzu, nadmierne łzawienie oczu, z powodu krótkiego nosa problemy z oddychaniem, zwyrodnienie siatkówki.

Eskarabahos