Kot dachowiec czy rasowy – jakiego warto wybrać?

sfinksy

Dachowiec czy rasowy kot? To pytanie, które w końcu się pojawia, kiedy już podejmiemy decyzję o tym, że chcemy mieć w domu kota. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak na przykład zasób portfela oraz nasze wymagania względem kota. Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Jeśli kochamy koty i marzymy o tym, by jednego mieć, ale nie chcemy wydawać kilku tysięcy na zwierzaka, dachowiec będzie idealnym rozwiązaniem. Kotów tych nie brakuje w schroniskach, kocich kawiarniach, które oddają podopiecznych do adopcji, czy w Internecie.

Dachowiec to najzwyklejszy kot domowy, ale znajdziemy pośród nich przepiękne okazy kotów szylkretowych, niebieskookich czy słodkich rudzielców z piegami na noskach.

Dodatkową wartością w przypadku adopcji dachowca jest fakt, że ratujemy zwierzę, któremu o wiele trudniej znaleźć dom, aniżeli pięknym kotom rasowym z rodowodem i stosownymi dokumentami. Mimo że tamte są droższe, zawsze w końcu znajdują dom.

Jeśli więc mamy altruistyczną duszę i nie zależy nam na tym, żeby nasz kot stanowił efektowną ozdobę naszego domu, a po prostu był ukochanym pupilem i członkiem rodziny, zdecydujmy się na adopcję dachowca. Dzięki nam kolejny z setek tysięcy kotów znajdzie szczęśliwy dom i kochających opiekunów.

Zakup kota rasowego to opcja dla tych, którzy gotowi są wydać kilka tysięcy złotych i inwestować w zwierzaka więcej na przestrzeni lat. Niektóre rasy o wiele częściej miewają stany zapalne dziąseł lub alergie, które wymagają drogiej karmy czy suplementów diety.

Nie oznacza to, że każdy rasowy kot to źródło wielkich problemów, ale musimy liczyć się z tym, że nasz piękny pupil będzie wymagał większej staranniejszej opieki.

Koty rasowe to również świetna alternatywa dla tych, którzy szukają kota o szczególnych cechach charakteru. Jeśli marzymy o kocie energicznym, radosnym i skłonnym do zabawy, któremu nie przeszkadzają małe dzieci, to taki właśnie jest prawie każdy Maine Coon.

Jeśli zaś chcemy kotka, który jest spokojny i łagodny, ponadto nie robi żadnych szkód w domu, ze spokojną głową możemy wybrać szarego kota brytyjskiego.