Obroża dla psa – jaką wybrać?

Szczeniak

Obroża, którą nakładamy psu jest bardzo ważnym elementem psiej garderoby. Oprócz walorów  estetycznych zapewnia bezpieczeństwo pupilowi i właścicielowi, pomaga w tresurze oraz w odszukaniu zagubionego czworonoga. Ich różnorodność, zarówno w formie, kolorystyce jak i przeznaczeniu przyprawia o zawrót głowy przyszłego właściciela. Jak w zalewie propozycji wybrać tę właściwą? A może warto wybrać kilka lub w ogóle z niej zrezygnować?

1. Dopasowanie obroży

Po wybraniu odpowiedniego modelu przetestuj jego walory praktyczne.

Dopasuj obrożę w taki sposób, by jej szerokość była optymalna do długości szyi psa. Nie może być zbyt szeroka, ale też zbyt wąska.

Zastanów się, jaką długość potrzebujesz. Kupując obrożę szczeniakowi lub młodemu psu dodaj lekki zapas, bo pies szybko rośnie i obwód się zmienia.

Sprawdż, czy obroża wykonana jest z dobrych jakościowo materiałów, czy jest wytrzymała na tarcie, kurz, czy jest elastyczna, a szycie mocne oraz czy jest zgodna z jej przeznaczeniem.

Przymierz obrożę, aby sprawdzić wygodę i dopasowanie.

Zobacz, ile palców możesz zmieścić między obrożą a szyją zwierzaka. Powinieneś być w stanie wsunąć pod obrożę dwa palce.

Na końcu sprawdź, czy nie jest za luźna i czy nie ześlizgnie się z głowy.

2. Konserwacja

Raz w miesiącu psom dorosłym, a raz w tygodniu szczeniętom sprawdzaj stan obroży. Upewnij się, czy jest odpowiednio dopasowana. Sprawdź oznaki zużycia. Zwróć uwagę na czystość oraz ewentualne zniszczenia. Upierz obrożę z materiału lub zakonserwuj  skórzaną, sprawdź spawy w metalowej. Jeśli wygląda na to, że obroża jest w dobrym stanie, nie strzępi się i nie rozpada, jest czysta – można być spokojnym o komfort swego czworonoga.

3. Rodzaje obroży

Tradycyjne

Obroże tradycyjne wykonane są najczęściej ze skóry naturalnej, jej imitacji lub z materiałów odpornych na zabrudzenia i wytrzymałych. Są to często taśmy polipropylenowe, odporne na zerwanie nawet do 1500kg, zszyte kilukrotnie dla wzmocnienia nićmi kaletniczymi. Występują obroże zapinane, półzaciskowe i zaciskowe. Zapięcia metalowe lub z tworzyw sztucznych dodatkowo wzmacniają obrożę. Skóra często jest podszyta miękką włókniną, a syntetyczne polarem lub flanelą. Dla ozdoby na obrożach skórzanych stosuje się ćwieki lub napy, aplikacje, czy nawet ozdobne kamienie. Ciekawym i polecanym rozwiązaniem jest grawerowane imię psa z numerem telefonu właściciela i numerem indentyfikacyjnym (chip). Standardowe obroże służą codziennemu użytkowi.

Gadżety

Obroże w zależnosci od gustów i upodobań włascicieli mogą przybierać różne formy i kształty. Kolorystyka sięga wręcz nieokreślonej gamy barw i odcieni. Materiały wykonania są naturalne lub sztuczne. Pełnią często funkcję biżuterii, błyszczą, świecą w ciemności, wydają dzwięki. Aplikacje, hafty, ornamenty dodatkowo uwydatniają atrakcyjność wizualną obroży, ale nie praktyczną. Zwykle nie pełnią one żadnej funkcji, oprócz zdobniczej. Tutaj fanaberie niektórych właścicieli są wręcz zaskakujące, ale pupil niestety nie ma na nie wpływu…

Specjalistyczne

Psy służą człowiekowi od wielu setek lat. Polują, ratują ludzi z opresji, bronią, aportują, chronią, szukają, pomagają w hodowli innych zwierząt, wspinają się, skaczą, drążą tunele. Pracują w każdych warunkach pogodowych, o każdej porze dnia i nocy, są środkiem transportu, strzegą domostw, służą służbom mundurowym, medycznym, terapeutom, nauczycielom, sportowcom wyczynowym, cyrkowcom. Są przewodnikami ociemniałych lub chorych. Przeznaczenie psów pracujących i cel ich pracy motywują do tego, by były wyposażone w specjalistyczne obroże, które wspomogą ich pracę lub pomogą opiekunowi.

Uprząż psa przewodnika różni się bardzo od zwykłej obroży. To uprząż nakładana zarówno na szyję, łopatki, opierająca się na kłębie. Po bokach rozchodzi się dość długa, wzmocniona rączka, uchwyt, która pomaga przewodnikowi w kontrolowaniu psa i reagowaniu na jego bodźce. Osoby poruszające się na wózkach mają tak skonstruowany uczwyt, by współgrał z wysokością łokcia. Osoby ociemniałe potrzebują dłuższego uchwytu, by pies prowadził przodem wyprostowaną postać.

Obroża dla chartów wyglądem różni się od tradycyjnej. Z uwagi na to, że chart ma delikatną, wąską i długą szyję obroża musi chronić ją przed urazem. Najczęściej wykonana jest z naturalnej skóry podszytej  filcem zabezpieczającym przed otarciami i dostosowana do specyficznej budowy psów. Dzięki temu nie zsuwa się, jest szeroka i bezpieczna. Na brzegach obszyta mocną nicią, zwiększającą jej walory estetyczne. Okucia są najczęściej chromowane, wysokiej jakości, nie rdzewieją. Odporność na wilgoć i zabrudzenia posiada skóra licowa i ją wykorzystuje się do produkcji, by produkt zachowywał swoje właściwości przez długi czas.

Obroże dla psów pociągowych, zaprzęgowych i sportowych to już cała gama obroży połączonych z uprzężą lub specjalistyczne szelki dedykowane określonym preferencjom. Wspólnym ich mianownikiem jest wyjątkowa wytrzymałośc i ergonomiczność oraz niesamowita łatwość użytkowania. Wykorzystuje się do ich produkcji anatomię psa w celu zwiększenia wydajności poprzez utrzymanie wolnych dróg oddechowych, optymalne rozłożenie siły ciągnięcia i regulację wielkości. Takie konstrukcje szyte są pod konkretnego czworonoga lub w dużym rozstawie wymiarowym. Nie ograniczają naturalnego sposobu poruszania się psa. Są przeznaczone do sportów zaprzęgowych, canicross, bikejoring, skijoring, scooter, w dogtrekkingu czy wykorzystywane do przypinania do sań, wózka, roweru, biegacza.

Obroże treningowe służą specjalistom: trenerom, behawiorystom, psim psychologom. W zależności od przeznaczenia mogą być wyposażone w wibrację lub możliwość wysyłania impulsów elektrycznych. W tej grupie znajdują się wszelkiego rodzaju tzw. dławiki (które są również wykorzystywane przez handlerów, biorących udział w wystawach psów), kantary.

Kolczatki, łańcuszki są obrożami wykonanymi z metalu, spotykają się z coraz większą krytyką, szczególnie kolczatki. Wielu obrońców praw zwierząt wskazuje nawet, że jest to narzędzie tortur. Zwolennicy z kolei są zdania, że tego typu rozwiązania eliminują złe nawyki psa, jak ciągnięcie na smyczy. Pierwszym krajem europejskim, w którym w 2004 roku zakazano używania kolczatek, była Austria, następnie Szwajcaria, Norwegia, Szwecja, Finlandia, niektóre regiony Włoch i Australii oraz Nowej Zelandii.

Obroże o działaniu ochronnym służą w  walce z pasożytami (pchły, kleszcze). Zwykle nasączone są substancjami czynnymi jak permetryna 10%, która zapobiegać ma składaniu jaj czy eksploracji pasożytów. Jej substancje są niebezpieczne dla czworonoga po kontakcie ze śluzówką, po połknieciu czy polizaniu. Mogą wywoływać alergię lub być powodem nerwowości. Innego typu obroże chronią czworonoga przed ucieczką z pola widzenia właściciela. Są wykonane z odblaskowych materiałów lub samoczynnie świecą, wskazując miejsce pupila. Szczególnie przydatne podczas nocnych spacerów z psem luźno biegającym w terenie otwartym.

Eskarabahos