5 Ciekawostek o Bazyliszku
Dawno, dawno temu żył straszliwy stwór zwany Bazyliszkiem. Ogromna bestia ze skrzydłami nietoperza i krokodylim ogonem siała strach wśród mieszkańców.
Ciało Bazyliszka pokrywała łuska, a łapy straszyły ostrymi pazurami. Najstraszniejsze ze strasznych było jego spojrzenie. Potwór słynął z tego, że na kogo skierował swój wzrok, ten zamieniał się w kamień…
Chyba każdy pamięta tę legendę i być może zadał sobie pytanie, czy istota jest realna, czy stworzona w ludzkiej wyobraźni. I tak i nie.
Spis treści
1. Czy bazyliszek istnieje?
Bazyliszek zwyczajny (Basiliscus basiliscus) istnieje. Nie zamieszkuje jednak w Polsce (chyba, że w terrariach), a w odległej Ameryce. Głowę istoty zdobi duży grzebień, cienki jak płatek, a oczy nie zabijają. Ruchliwe gałki bacznie obserwują otoczenie, gdyż gad należy do bardzo płochliwych, wbrew krzywdzącej go opinii okropnego pożeracza niewiast.
Gad, choćby bardzo się starał, nie mógłby połknąć ofiary, ponieważ jego wymiary zbliżone są do długości łokcia ok.50-60cm.
2. Gdzie mieszka?
Lasy tropikalne Panamy, Hondurasu, Kostaryki i Nikaragui są ojczyzną zielonookiego. Zwykle gad wybiera nisko nad wodą pochylone gałęzie. Potrafi wspinać się po nich, upatrując zdobycz.
3. Jak wygląda?
Kolor bazyliszka stanowi o jego urodzie. Zielone łuski ozdobione są niebieskimi znaczeniami, które pokrywają grzbiet i głowę. Samce od samic łatwo odróżnić. Samce posiadają trzy grzebienie: na ogonie, grzbiecie i głowie, natomiast samice tylko jeden. Piękno swoich grzebieni prezentują samce podczas godów. Są bardzo terytorialne, a na swoim terenie potrafią ujarzmić kilka samic. Ciekawostką jest fakt, że jak warany z Komodo bazyliszki mogą rozmnażać się bez zapłodnienia.
Trójkątny pyszczek zdobią niesamowite oczy, które swoim wyglądem przypominają ludzkie. Być może dlatego stały się przyczyną strachu u ludzi.
Większość ciała to tak naprawdę długi, prężny ogon. Znano osobniki, które osiągały ponadprzeciętną długość zbliżoną do metra, ale zwykle osiągają dorosłe gady połowę tej długości.
4. Co robi?
Bazyliszki żyją ponad 10 lat. Nie są agresywne. Uważają, że najlepszą metodą na atak jest spektakularna ucieczka – ok. półtora metra na sekundę. Porównywany jest do Jezusa Chrystusa, ponieważ rozpędzony jest w stanie biec na swoich palcach po wodzie. Na dodatek, gdy utraci prędkość ucieka dalej, ponieważ jest doskonałym pływakiem i nurkiem.
5. Co je?
Bazyliszek nie jest wymagający, jeśli chodzi o dietę. Nie pogardzi małymi ssakami, rybami, gadami. Spożywa chętnie owady, owoce, kwiaty. Poluje w dzień, uprzednio nagrzewając zziębnięte po nocy ciało. Ze względu na wspaniałą zielono-niebieską barwę jest łatwym łupem ptaków drapieżnych, węży oraz szczurów workowatych. Jaszczurka jest bardzo płochliwa i ciężko ją hodować w niewoli. Nie jest polecana terrarystom.
Eskarabahos