Czy i jak należy kąpać psa?

kąpiel psa

Są rasy, które uwielbiają wodę i kąpiele, a są takie psy, które unikają wody i na sam jej widok, uciekają w popłochu. Jak często powinniśmy kąpać psa? Czy kąpiele w ogóle są wskazane?

Chociaż psy nie wymagają codziennej toalety i szorowania pod prysznicem, potrzebują kąpieli, ale to, jak regularnych zależy od czynników, takich jak środowisko psa i rodzaj sierści i potrzeby.

Twój lekarz weterynarii lub hodowca powinien udzielić porady na temat tego, ile kąpieli jest odpowiednich dla twojego psa.

Oto kilka ogólnych wskazówek:

1. Kąpiele raz w miesiącu sprawdzają się u większości psów

2. Psy z dość przetłuszczającą się okrywą włosową lub delikatną, jasną – mogą potrzebować kąpieli raz w tygodniu

3. Rasy krótkowłose są bardziej higieniczne i rzadziej wymagają kąpieli, wystarczy przetarcie wilgotną chusteczką lub miękką szczotką

4. Rasy uwielbiające wodę powinny być kąpane rzadko, aby zachować ich naturalne funkcje szaty

5. Psy o gęstym podszerstku, rasy północne raczej nie wymagają kąpieli, za to sporej ilości szczotkowania, które pozbawia ich luźnych, martwych włosów i pomaga rozprowadzać naturalny tłuszcz, który utrzymują skórę i sierść psa w zdrowiu.

6. Jeśli twój pies lubi pływać, ma obsesję na punkcie kałuż, błota lub mieszka na wsi i dużo biega po różnych zakamarkach albo ma predyspozycje do tarzania się w nieciekawie pachnących materiach, konieczna jest kąpiel nawet codzienna.

Stosuj kąpiele tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przeciwnym razie pozbędziesz się sierści psa jej naturalnych olejków, dzięki czemu będzie sucha i bardziej podatna na łupież, puszenie się i matowienie. Niektóre szampony mogą wysuszać lub podrażniać skórę psa albo przyczyniać się do reakcji alergicznej, w takim przypadku należy rzadziej kąpać lub wypróbować inny, przyjazny dla skóry pupila preparat.

kąpiel psa

Skąd wiedzieć, kiedy kąpiel jest konieczna?

Najlepszym testerem będzie Twój nos i oko. Jeśli pies nie pachnie zbyt dobrze i wygląda nieciekawie – wykąp go.

Gdzie kąpać psa?

Właściciele małych psów mają zdecydowanie mniejszy problem: po prostu wsadzają psa do zlewu lub miski czy wanny. Ale co zrobić, gdy pies waży 50kg lub więcej? Jeśli nie możesz zmieścić psa w wannie wsadź go pod prysznic lub wykąp w słoneczny dzień w ogrodzie.

Idealnym rozwiązaniem jest przenośna wanna dla psa: składana, z lekkich materiałów, do używania na zewnątrz lub w wewnątrz. Używanie węża ogrodowego jest wskazane, jeśli pies jest do takich zabiegów przyzwyczajony i jest ładna pogoda. Należy pamiętać, że psy nie lubią zimnej wody i silnego strumienia. Nie wolno w żadnym wypadku strzelać wodą z węża ogrodowego!

Jak przygotować psa do kąpieli?

Uczesz psa przed kąpielą, usuń splątane włosy. Włóż bawełnianą kulkę do każdego ucha, by zapobiec przedostaniu się wody. Użyj letniej wody. Woda do kąpieli nigdy nie powinna być cieplejsza niż woda dla ludzkiego dziecka. Zastosuj jeszcze niższą temperaturę dla psów dużych ras, które mogą łatwo się przegrzać. Bądź spokojny, rozmawiaj ze zwierzakiem uspokajającym głosem.

Niektóre psy szybko uczą się, inne chowają się pod stołem, gdy tylko usłyszą znajome odgłosy lub zobaczą opiekuna, wyjmującego ręcznik. Użyj szamponu dla psów . To mniej wysusza ich skórę niż szampon dla ludzi. Delikatnie rozprowadź preparat i wmasuj w ciało psa. , uważając na oczy, nos i uszy. Dobrze spłucz. Szampon pozostawiony w futrze może podrażniać skórę psa i wysuszyć. Spłucz dwukrotnie i powtórz czynność.

Suszenie możesz zostawić naturze, jeśli jest ciepło, możesz wytrzeć do prawie sucha ręcznikiem lub użyć suszarki, pamiętając o niskiej temperaturze suszenia od temperatury, którą zazwyczaj stosują ludzie.

groomer

Kiedy udać się do groomera?

Jeśli twój pies ma bardzo długi, oporny włos, gruby podszerstek, liczne splątania, kołtuny, problemy behawioralne-wybierz groomera, który zapewne da sobie radę z każdą niesforną sierścią lub niesfornym psiakiem. Tam nie tylko wykąpią twojego psa, ale również przytną paznokcie, wycisną gruczoły okołoodbytnicze, zadbają o oczy i uszy. Profesjonalne pielęgnacje psów są obowiązkowe dla niektórych ras, takich jak pudle, yorki, maltańczyki, springery, biszony itp.

Groomerzy mają wiele sprawdzonych technik, dzięki którym twój pies będzie w czasie kąpieli zadowolony i nie będzie czuł się nieswojo. Ceny takich zabiegów rozpoczynają się od 100zł.

Eskarabahos