20 Ciekawostek o Koniach

koń z białą grzywą

Konie to naprawdę piękne stworzenia, które towarzyszą człowiekowi od wielu wieków. W dawnych czasach to one były siłą pociągową, którą wykorzystywało się przy najróżniejszych pracach. Chyba można śmiało powiedzieć, że gdyby nie ich możliwości, to człowiek nie byłby w stanie się tak mocno rozwinąć, jak to ma miejsce aktualnie. Konie to zwierzęta, które budzą zaciekawienie wśród dzieci. Oto dwadzieścia ciekawostek, które można najmłodszym przekazać. Na pewno będą w stanie one wywołać nie lada zaskoczenie.

1. Konie to jedyne zwierzęta, które potrafią spać nie tylko na leżąco, ale przede wszystkim na stojąco. Śmiało można powiedzieć, że w zdecydowanej większości śpią w pozycji stojącej. Nawet jak śpią, to w razie potrzeby są one przygotowane do ucieczki lub do innej reakcji.

2. Szacuje się, że średni wiek koni to 25 lat. Chociaż nie można zapominać o Old Billy, który żył w XIX wieku. Dożył on sędziwego wieku – 62 lat. Jego właściciele mówili, że jego przepisem na długowieczność była świeża łąka i beztroska, a także najlepsze siano, które oni sami mu zawsze dostarczali.

3. Konie są bardzo szybkimi zwierzętami. Te, które startują w wyścigach, są w stanie osiągnąć maksymalną prędkość do 70km/h. Fakt, nie są one w stanie pobić najszybszego geparda (110 km/h). Jednak konie, które nie są przeznaczone do wyścigów, nie są w stanie dobić nawet do owych 70 km/h. Szacuje się, że maksymalna prędkość galopu w przypadku pozostałych koni wynosi ok. 44 km/h.

4. Kucyki budzą zachwyt. Maleńkie (w szczególności, jeżeli porówna się je do dorosłych koni). Trzeba jednak przyznać, że są one niezwykle charakterne. Za tymi słodkimi oczyma kryje się psotliwy chochlik, którego należy ułożyć w odpowiedni sposób, co też może zająć nieco czasu.

koń z czarną grzywą

5. Konie wyróżnia nie tylko szybkość i dostojny chód, ale także wielkie oczy. Są to zwierzęta, których oczy są większe niż w przypadku jakichkolwiek innych ssaków żyjących na świecie.

6. Chyba można powiedzieć, że konie poniekąd są podobne do ludzi, jeżeli chodzi o ich wyrażanie emocji. Wystarczy popatrzeć na mimikę ich twarzy. Łatwo będzie można odczytać u nich radość, zaniepokojenie czy też strach i lęk.

7. Konie należą do bardzo ciekawskich stworzeń. Chętnie badają nowe dla nich zjawiska. Co więcej, są one w stanie je porządnie przeanalizować, aby uporządkować je w sobie znane kategorie. Do tego nie można zapomnieć, że są to zwierzęta, które można zaliczyć do grona pojętnych uczniów. To przychodzi im z prawdziwą łatwością.

8. Thumbelina była najmniejszym koniem na świecie. Spowodowane było to wadą genetyczną. Maleństwo mierzyło zaledwie 43 cm, ale rozwijała się doskonale.

9. Pomimo tego, że nie każdy koń znany jest pod kątem dokładnej daty urodzenia. Jednak naukowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że można to oszacować na podstawie wyglądu jego zębów. Z biegiem czasu zęby konie zaczynają się ścierać. Pozwala to oszacować mniej więcej ile lat może mieć koń.

10. Konie posiadają dwa ośrodki węchu: nozdrza i jama nosowa oraz narząd Jacobsona.To właśnie dlatego uważa się, że mają one lepszy węch od człowieka i są w stanie wyczuć zagrożenia. Jedyne zwierzęta, które pokonują ich pod tym względem, są psy.

11. Konie mają dobrze rozwinięty zmysł smaku. Tak, są to smakosze, które również mają swoje ulubione pożywienie. Czasem można zauważyć, że konie przebierają karmę po to, aby znaleźć w niej to, co najbardziej im smakuje.

12. Konie są w stanie obracać uszy o 180 stopni. To właśnie dzięki temu są one w stanie wychwycić wiele dźwięków, które czasem są niedostrzegalne dla ucha ludzkiego.

13. Szacuje się, że pole widzenia konia wynosi ok. 350 stopni. Jest to możliwe dzięki temu jak oczy konia są umiejscowione.

14. Pomimo ich wielkości, konie mają niewielki żołądek. Jednak mają one długi układ pokarmowy (w szczególności, jeżeli mowa jest o jelitach), dzięki czemu są one w są w stanie poradzić z trawieniem celulozy. Aczkolwiek, nie należy podawać koniom byle jakiej karmy, aby nie doprowadzić u niego do szkodliwych dolegliwości.

15. Błędne myślono, że konie dostrzegają tylko szare kolory. Konie dostrzegają także inne kolory. Najlepiej jednak są one w stanie poradzić sobie ze wszystkimi odcieniami żółtego, jak również zielonego.

16. Konie mogą krzyżować się z osłami. To właśnie dlatego świat może cieszyć się mułami. Jest to osobny gatunek zwierząt, który cechuje się powolnością i dobrotliwością jak osiołki. Po koniach mają jednak spryt i inteligencję.

17. Wiele osób uważa, że galop to najszybszy tryb konia. Jest to błędne myślenie. Najszybszym trybem jest cwał. To właśnie on pozwala tak mocno przyspieszyć koniom wyścigowym.

18. Konie posiadają aż osiem grup krwi, które oznaczane są za pomocą liter: A,C,D,K,P,Q, U i T.

19. Konie są w ciąży przez ok. 340 dni. Czyli jest to niewiele mniej od roku. Każda z ciąży to jedno źrebie. Zdecydowaną rzadkością są bliźniaki w łonie jednej matki. Maluchy są w stanie bardzo szybko poderwać się do biegu po porodzie.

20. Kopyto u koni to nic innego, jak palec. Kopyto powstaje w wyniku jego przekształcenia. No cóż, może nie jest to ręka jak u człowieka, ale kopyto jest koniom potrzebne do osiągnięcia sprawności.