Kot domowy – rodzaje, opieka, charakterystyka, porady

Kot domowy

Koty domowe od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi. Dziś stanowią idealną alternatywę dla tych, którzy marzą o większym zwierzęciu, ale nie mają w ciągu dnia wystarczająco dużo czasu, by wychodzić z nim na spacery kilka razy.

Kot domowy to kot, który na przestrzeni dziejów został przystosowany do życia wraz z człowiekiem. Wykluczamy więc z tej grupy wszystkie dzikie i wielkie koty. Do kotów domowych zaliczamy dachowce, czyli nierasowe koty, oraz mnóstwo bardzo charakterystycznych ras, takich jak kot syjamski, pers czy Maine Coon.

Ogromna ilość ras oraz nowe krzyżówki powodują, że bardzo trudno jest podać jedną definicję kota domowego. W zależności od gatunku koty te mogą mieć od trzech do nawet dwunastu kilogramów u większych ras.

Wszystkie koty domowe rodzą się bez zębów i są karmione przez matkę, natomiast później wyrasta im dwadzieścia sześć zębów mlecznych, a następnie trzydzieści stałych zębów.
Koty domowe wyposażone są również w pazury i wibrysy, czyli włoski czuciowe, które stanowią w ich organizmach swoiste czujniki ruchu.

Większość kotów domowych przesypia niemal cztery piąte doby. Resztę czasu poświęcają na jedzenie i załatwianie się. Ich charakter zależny jest od samego kota, ale również od jego relacji z właścicielem.

Naukowcy odkryli, że ekstrawertyczne kobiety, które dużo mówią do swoich kotów, bawią się z nimi i je pieszczą, wytwarzają między sobą a kotem relację zbliżoną do relacji kobiety i dziecka.

Rasa Maine Coon należy nie tylko do najpiękniejszych i największych, ale również do tych, które fantastycznie nadaje się do domu z małym dzieckiem. Koty te są niezwykle cierpliwe i uwielbiają towarzystwo dzieci.

Koty powinny jeść suchą karmę i mokre przekąski, chyba że weterynarz twierdzi inaczej. Ilości jedzenia, które należy podać kotu o określonej wadze, niemal zawsze znajdziemy na opakowaniu karmy.

O ile nasz kot nie jest alergikiem, możemy podawać mu każdą karmę, która mu smakuje. Istnieje również kategoryzacja suchej karmy na koty do pierwszego roku życia, te z problemami żołądkowymi czy po sterylizacji.

Koty to wielkie czyściochy, dlatego zawsze dbajmy o to, żeby miały czystą kuwetę. W przeciwnym razie zaczną załatwiać się w innym miejscu w mieszkaniu i bardzo trudno będzie je tego oduczyć.

Jeśli zauważymy, że nasz kot kicha i chrząka, powinniśmy się z nim udać do weterynarza. Koci katar może doprowadzić do zapalenia spojówek, a nawet do śmierci kota, dlatego zwykle leczy się go antybiotykiem i suplementami na wzmocnienie organizmu.

Koty domowe bardzo często miewają problemy kończące się wymiotami. Może to być oznaką tego, że w ich przewodzie pokarmowym znajduje się za dużo sierści. Warto wówczas kupić specjalną karmę lub pastę do odkłaczania.