Niebieski kot brytyjski – cechy, opinie, żywienie, opieka

kot brytyjski

Niebieski kot brytyjski to określenie na rasę, w której znajdziemy koty umaszczone na ponad sto sposobów. Niektóre z nich są bardziej szare, inne grafitowe i granatowe. Uważa się, że koty te pojawiły się już w starożytnym Rzymie i to stamtąd dotarły na Wyspy Brytyjskie.

Rasa ta została uznana za całkowicie odrębny gatunek dopiero w 1929 roku, ale druga wojna światowa zdziesiątkowała jej populację. Aby uratować te wspaniałe stworzenia, hodowcy zaczęli krzyżować je z innymi rasami, takimi jak koty rosyjskie niebieskie, persy czy koty burmskie.

Często możemy natknąć się na określenie kot belgijski, który oznacza właśnie tę rasę i jest powszechnym błędem. Żadna z belgijskich ras nie brała udziału w podtrzymaniu populacji kotów brytyjskich po wojnie.

Brytyjczyki niebieskie należą do największych kotów krótkowłosych. Samica może ważyć około pięciu kilogramów, a samiec nawet dziewięć. Kiedy skończy trzy lata, możemy mówić o dorosłym i w pełni rozwiniętym osobniku.

Ich budowa ciała jest bardzo charakterystyczna. Mają szeroką klatkę piersiową, bardzo rozwiniętą muskulaturę całego ciała oraz krótkie i zaokrąglone łapy. Ich głowa jest duża, ale proporcjonalna względem reszty ciała, a policzki i czoło mocno wystające.

Choć nazwa na to nie wskazuje, Brytyjczyk niebieski może być również beżowy, biały, czarny czy grafitowy. Nie zdarzają się samce o szylkretowym umaszczeniu, ale raz na jakiś czas w hodowli rodzi się trójkolorowa samica.

Jak wszystkie kocięta, Brytyjczyki w młodym wieku również mają granatowe oczy. Z biegiem czasu zmieniają one kolor na żółty, zielony, złocisty lub brązowy. W przypadku białych kotów możemy również spotkać się z oczami w dwóch różnych kolorach.

Koty te słyną z bardzo spokojnego usposobienia. Dobrze żyje im się zarówno na wielkich przestrzeniach, jak i w małych mieszkaniach. Są bardzo pogodne, ale nie przepadają za przytulaniem i nadmiernym głaskaniem.

Często zdarza się, że potrzebuje kryjówki, w której będzie mógł odpoczywać bez żadnych zakłóceń. Warto w związku z tym zadbać o to, by miał legowisko w najmniej uczęszczanym pomieszczeniu w domu.

Niebieskie Brytyjczyki uwielbiają zabawę i szybko się nudzą, dlatego najlepiej zainwestować w zabawki, którymi możemy bawić się razem z nimi i nieustannie je pobudzać.

Rasa ta ma skłonność do nadwagi, ponieważ uwielbia jeść. Warto więc konsultować się z weterynarzem z każdym indywidualnym osobnikiem, żeby ustalić porcje jedzenia, które będą dla niego odpowiednie.