Kot rosyjski niebieski – opis, charakter, opinie właścicieli

Kot rosyjski niebieski

Kot archangielski lub maltański, znany przede wszystkim jako kot rosyjski niebieski, to jedna z najbardziej charakterystycznych ras w świecie kotów domowych. Pierwsze wzmianki o nim sięgają siedemnastego wieku, a podczas drugiej wojny światowej ledwie uniknął wyginięcia.

Kot rosyjski niebieski ma bardzo smukłą budowę ciała i długie łapy, jednak jego najważniejsza cechą jest nietypowy kolor sierści, który oscyluje pomiędzy niebieskim a szarością.

Jego uszy są duże, ale proporcjonalne, a oczy zielone bądź rzadziej żółte. Nosek i poduszki łapek mają pastelowo fioletowy kolor. Zdarza się, że kot rosyjski niebieski miewa wstawki białej sierści, ale dla ekspertów i hodowców jest to cecha, która zmniejsza jego wartość.

Pluszowe futro rosyjskiej piękności w świecie kotów nie wymaga większej pielęgnacji niż w przypadku dachowców.

O ile jednak u nich świetnie sprawdzi się regularne czesanie szczoteczką, o tyle w przypadku miękkiego futra rosyjskiego kota, o wiele lepiej sprawdzi się rękawica z wypustkami lub szczoteczka z gumową warstwą. Dzięki temu pozbywamy się również nadmiaru martwego naskórka spod sierści.

Dieta jest zależna od upodobań kota. Powinien dostawać około czterech niewielkich porcji jedzenia dziennie. Jeśli w jego organizmie zabraknie jakichś witamin, szybko zaobserwujemy zmiany na zewnątrz. Przede wszystkim jego sierść się przerzedzi i stanie się bardziej matowa. Dlatego warto dbać o to, aby dieta kota była zbilansowana i pełna witamin.

Właściciele rosyjskiego kota niebieskiego utrzymują, że jest to kot, który chodzi wyłącznie własnymi ścieżkami i woli mieć w domy swój kąt, niż spać na kolanach właściciela. Jeśli mieszka z dużą rodziną zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę, którą faworyzuje i zaszczyca swoją uwagą, ale nie jest to reguła.

Jeśli zauważymy, że kot ma objawy przeziębienia, powinniśmy zabrać go do weterynarza. Rasowe koty o wiele gorzej znoszą schorzenia, które u niektórych dachowców mijają bez interwencji lekarza.

Jeszcze szybciej powinniśmy reagować, jeśli rosyjski kot niebieski będzie miał stany zapalne w okolicach oczu. Brak antybiotyku może wówczas doprowadzić do poważnych powikłań.